Ο πιο δυνατός Ιούνιος

Ο πιο δυνατός Ιούνιος όλων των εποχών ήταν αυτός που πέρασε για τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου

Για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου, σε έναν καλοκαιρινό μήνα που συνήθως η αγωνιστική δράση λιγοστεύει, οι συμμετοχές των μελών του προσέγγισαν σχεδόν διψήφιο αριθμό αγώνων κάθε εβδομάδα, δείγμα της τεράστιας δυναμικής του ΣΔΥΒ που χρόνο με το χρόνο αυξάνεται διαρκώς. Και στο τετραήμερο 23-26 Ιουνίου, παρουσίες των μελών του συλλόγου υπήρξαν σε 10 διοργανώσεις : στον Olypmus Marathon, στο ΚΠΙΣΝ στην Αθήνα, στο Πεδίο Άρεως Αθήνας, στην Καρδίτσα, το Κιλκίς, την Ορεστιάδα, το Πρωτοχώρι Κοζάνης, τις Κεχριές Κορινθίας, σε κωπηλατικό αγώνα στην Επανομή Θεσ/κης, και το αποκορύφωμα, στον ποδηλατικό Dolomitica UCI Marathon Masters World Championships στην Ιταλία.

Η αρχή έγινε το απόγευμα της Πέμπτης. Εντυπωσιακοί ήταν οι αριθμοί και βέβαια όλο το SNF Nostos Run 2022 που πραγματοποιήθηκε με την εκκίνηση να δίνεται από το Παναθηναϊκό Στάδιο. Η διαδρομή διέσχισε τους κεντρικούς δρόμους της Αθήνας που ήταν αφιερωμένοι στους δρομείς, και τερμάτισε στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ) υπό τους ήχους μίας μοναδικής καλοκαιρινής συναυλίας των Locomondo. Η Αθήνα έζησε ξεχωριστές στιγμές και ξέφυγε για μερικές ώρες από τη ρουτίνα της καθημερινότητας. 2.322 δρομείς τερμάτισαν τα 10 χιλιόμετρα, και άλλοι 1.946 τα 6χλμ. Σημαντική διάκριση για τον δρομέα του ΣΔΥΒ Γιώργο Δαφνή που κατέλαβε τη 12η θέση στη γενική κατάταξη των 10 χιλιομέτρων με 35:26. Ο Αλέξανδρος Λουλούδης πήρε τη θέση 279 στα 10χλμ με 45:26. Ο Ευθύμης Αγγουράς ήταν 619ος στα 6χλμ με χρόνο 37:15.

Σειρά πήρε από την Παρασκευή ως την Κυριακή ο διεθνής 18ος Olympus Marathon. Ο αγώνας που με την απαρχή του το 2004 σηματοδότησε την νέα εποχή για το ορεινό τρέξιμο στη χώρα μας. Την πρώτη ημέρα έγινε ο Olympus Vertical αγώνας «κάθετου χιλιόμετρου» με αφετηρία 200m πριν τα Πριόνια (υψόμετρο 1.050m). Οι αθλητές ακολούθησαν μια άκρως ανηφορική διαδρομή απόστασης 4.25km με 1.000m θετικής υψομετρικής διαφοράς, στο γνωστό και πανέμορφο μονοπάτι «Γομαροστάλι» και έφτασαν σε υψόμετρο 2.063μ στον τερματισμό. Την 9η θέση κατέκτησε ο Θανάσης Κοντογιάννης με χρόνο 57:22.

Ακριβώς τα μεσάνυχτα της Παρασκευής προς Σάββατο δόθηκε η εκκίνηση του Olympus Ultra 2022, αγώνα υπεραπόστασης 70km με θετική υψομετρική διαφορά 5.550m. Το χαμηλότερο σημείο του αγώνα βρίσκεται στα 3m και το ψηλότερο στα 2.910m πάνω από το επίπεδο της θάλασσας. Στην 47η θέση τερμάτισε ο Αποστόλης Μπαρμπούλης με χρόνο 19 ώρες 01:53. Ο δρομέας του ΣΔΥ Βόλου ξεκίνησε δηλαδή τον αγώνα του τα μεσάνυχτα, και έφτασε στον τερματισμό στο Λιτόχωρο στις 7.01 το απόγευμα του Σαββάτου.

Με την ανατολή του ηλίου στις 6.05 το Σάββατο ξεκίνησε από τον Αρχαιολογικό Χώρο στο Δίον ο κλασικός 18ος Olympus Marathon απόστασης 43km με θετική υψομετρική διαφορά 3350m. Σπουδαίο αγώνα πραγματοποίησε o Ηλίας Μακρυγιάννης, και τερμάτισε στην 256η θέση, με χρόνο 9 ώρες 06:51.

Την Κυριακή έγιναν οι άλλοι δύο παράλληλοι αγώνες του Olympus Marathon. Η «Κόψη των Αετών» απόστασης 12.5km και θετική υψομετρική διαφορά +450m με εκκίνηση από τα Πριόνια και τερματισμό στο Λιτόχωρο, και ο αγώνας Melindra Trail, με απόσταση 5χλμ και θετική υψομετρική διαφορά +180μ, μια σχετικά εύκολη διαδρομή, ιδανική για όσους θέλουν να κάνουν την πρώτη γνωριμία με το ορεινό τρέξιμο. Στην Κόψη των Αετών 7ος τερμάτισε ο Θανάσης Κοντογιάννης με 1:17:51, δύο ημέρες μετά την 9η θέση στον Olympus Vertical. 53ος ακολούθησε ο Γιάννης Παπαδόπουλος 1:38:43, 204ος ο Κωνσταντίνος Τόλιος 2:13:11, 211ος ο Γιώργος Φασούλας 2:13:35. Στο Melindra Trail, 12η τερμάτισε η Μάρω Χαδίνη με 43:52

Οι άλλοι αγώνες του Σαββάτου

Ο 2ος Ημιορεινός Αγώνας Μνήμης έγινε στο Πρωτοχώρι Κοζάνης, σε διαδρομή 12 χιλιομέτρων. Ο ΣΔΥΒ ήταν εκεί με τον Κωνσταντίνο Χαρντ, τον Ντίνο Πεταλωτή και τη Φανή Χασιώτη.

Ο 4ος Αγώνας Πάρκου Νυχτερινές Διαδρομές πραγματοποιήθηκε στο Πεδίο Άρεως στην Αθήνα το απόγευμα προς βράδυ του Σαββάτου, με 313 συμμετοχές και απόσταση 5 χιλιομέτρων. Την 24η θέση στη γενική κατάταξη κατέκτησε ο Χρήστος Βαλιάντζας, με χρόνο 22:10.

Τον 1ο αγώνα "Ορέστης" που έγινε στην ακριτική Ορεστιάδα, έτρεξε ο Θανάσης Τσιάτσιος. Τερμάτισε τα 10 χιλιόμετρα σε 1:24:48, στη θέση 203.

Οι συμμετοχές της Κυριακής

Ο ιστορικός 55ος Καραϊσκάκειος Δρόμος έγινε το απόγευμα της Κυριακής στο Μαυρομάτι Καρδίτσας, γενέτειρα του Γεώργιου Καραϊσκάκη. Ο αγώνας ήταν απόστασης 18.500 μέτρων, και 31ος τερμάτισε ο Θεόδωρος Στόρτος με 1:56:00. Στην επόμενη θέση με 2:00:03 ακολούθησε ο Δημήτρης Μπιντάκας. Η Έλλη Τασιά (2:38:37) αναδείχθηκε 2η στην κατηγορία.

Την 3η θέση στη γενική κατάταξη του Δρόμου Ηρώων Κιλκίς απόστασης 4.800 μέτρων, κατέλαβε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης με χρόνο 17:42

Στον 22ο Αγώνα Δρόμου Στα Χνάρια του Αποστόλου Παύλου 11,4 χιλιομέτρων από το αρχαίο λιμάνι των Κεχριών έως την Αρχαία Κόρινθο έτρεξαν 196 δρομείς, με τον Νίκο Σκούταρη να τερματίζει 9ος με επίδοση 50:34.

Κωπηλασία στην Επανομή, ποδήλατο στους Δολομίτες!

Ο Γιάννης Μελαχροινάκης επέστρεψε συμμετέχοντας σε αγώνα του πρώτου του αθλήματος, της κωπηλασίας, και το έκανε κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στο 2nd Coastal Rowning Beach Sprint Race στην κατηγορία 4ALL σκιφ ανδρών. Η διοργάνωση έγινε στην Επανομή Θεσσαλονίκης, με πολλές επιτυχίες για την αποστολή του ΑΣ Δημητριάς, με τον οποίο σύλλογο συμμετείχε στην αποστολή ο αθλητής μέλος του ΣΔΥ Βόλου.

Ο Γιάννης Κλόκας μια βδομάδα μετά τον αγώνα του στην Τσεχία στο στο Malevil Cup - UEC MTB Marathon Elite/Masters European Championships 2022, αγωνίστηκε σε έναν ακόμη μεγάλο διεθνή αγώνα ποδηλασίας. Κατέλαβε την 38η θέση στο 8ο Dolomitica UCI Marathon Masters World Championships που έγινε το Σάββατο στους Δολομίτες στην Ιταλία, σε απόσταση 70χλμ με υψομετρικά 2.500μ. Με αυτό τον τρόπο συμμετείχε μέσα σε 6 ημέρες σε ένα Ευρωπαϊκό και σε ένα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Εγγραφές για τον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας και συγκέντρωση κάθε Τετάρτη 20.00 - 21.00 στο στάδιο ΕΑΚ Βόλου

Οι εγγραφές για τον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας γίνονται από τον ΣΔΥΒ κάθε Τετάρτη στο Εθνικό Στάδιο ΕΑΚ Βόλου από ώρες 20.00 ως 21.00, και μετά την παράταση που δόθηκε θα ολοκληρωθούν την Τετάρτη 6 Ιουλίου, ενώ θα κρατηθούν και ελάχιστες συμμετοχές για εκπρόθεσμους για μερικές ακόμη ημέρες. Ο ΣΔΥ Βόλου καθιέρωσε ώστε πάντα κάθε Τετάρτη όλο τον χρόνο στις ώρες 20.00 ως 21.00 να πραγματοποιείται συνάντηση των μελών για εγγραφές για κάθε αγώνα που θα γίνεται, και για όλα τα θέματα του συλλόγου.

Για τον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας, τα μέλη του ΣΔΥ Βόλου εναλλακτικά μπορούν να γράφονται με αποστολή των στοιχείων στο μέιλ του συλλόγου sdyvolou@gmail.com και κατάθεση του ποσού σε έναν από τους 2 λογαριασμούς του συλλόγου ώστε κατόπιν ο ΣΔΥΒ να το στείλει στη διοργάνωση.

ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ Αριθμός λογαριασμού: 6258 138234 028 IBAN: GR86 0171 2580 0062 5813 8234 028 ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ: Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου.
ΤΡΑΠΕΖΑ ALPHA IBAN GR91 0140 3100 3100 0200 2038 297 Λογαριασμός: 310 00 2002 038297 ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ: Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου.

Εφόσον κάποιο μέλος αδυνατεί να ακολουθήσει κάποιον από τους παραπάνω τρόπους, μπορεί να επικοινωνεί για εγγραφή με τον Κώστα Παλάντζα, τηλ. 6993953012, ή να το αναθέσει σε άλλο μέλος.

Κάθε δρομέας με τη συμμετοχή θα παραλαμβάνει δωρεάν από τη διοργάνωση το τεχνικό t-shirt adidas φτιαγμένο για τον αγώνα του 2022.

Με τους ίδιους τρόπους γίνονται από τον ΣΔΥΒ οι εγγραφές για τον Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων (17-18 Σεπτεμβρίου), οι οποίες άνοιξαν από τη διοργάνωση. Επίσης για το 2ο Stylida City Race (9 Ιουλίου), και για κάθε αγώνα που προσεχώς θα ανοίξει τις εγγραφές του.

Όλες οι πληροφορίες και τα ποσά που ορίζουν οι διοργανώσεις, δημοσιεύονται στο μόνιμο θέμα στη σελίδα του ΣΔΥ Βόλου https://voloshalfmarathon.gr/sdyv/