Σε Ελλάδα κι εξωτερικό οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Γεμάτες από συμμετοχές σε αγώνες ήταν και οι δύο εβδομάδες που προηγήθηκαν για τα μέλη του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου, ενώ το αποκορύφωμα υπήρξε στις 12 Ιουνίου, στη συνδιοργάνωση από τον ΣΔΥΒ του Κένταυρου Μαραθωνίου Πηλίου, ενός αγώνα που οι δρομείς του αγωνίστηκαν, βοήθησαν εθελοντικά τη διοργάνωση, αλλά ανέβηκαν και στο βάθρο, με τους Χρήστο Παρασκευά νικητή των 44,8χλμ, Ευριπίδη Μπουμπουζιώτη 2ο στην ίδια απόσταση, Θανάση Χάδο 3ο στα 23,1 χλμ, Στέλιο Μόλικο 2ο στα 6χλμ, Τόνια Τσιρογιάννη 2η στα 6χλμ.

Την ίδια ημέρα δρομείς του ΣΔΥ Βόλου έτρεξαν στους αγώνες που έγιναν στην Αλόννησο, το ΟΑΚΑ, το Κεφαλάρι Δράμας. Την εβδομάδα που ακολούθησε, οι αθλητές του ΣΔΥΒ έτρεξαν σε Αλεξανδρούπολη, Μεθώνη, Ράχες, Δροσοχώρι Ιωαννίνων, Νεάπολη Κοζάνης, Πολύγυρο, ενώ μετείχαν σε ποδηλατικούς αγώνες που έγιναν στην Τσεχία στο UEC MTB Marathon Elite/Masters European, στο Πολύφυτο, στην Παλαιοκαστρίτσα Κέρκυρας και στα Πευκάκια Βόλου.

Αναλυτικά ο απολογισμός :

12 Ιουνίου

Με το σύνθημα "Ζήσε, Αγάπησε, Δώρισε" έγινε ο 1ος αγώνας δρόμου Organ Donation Run στο Ο.Α.Κ.Α., στον περιβάλλοντα χώρο από το Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας. Τον αγώνα διοργάνωσε η Αθλητική Ομοσπονδία Νεφροπαθών και Μεταμοσχευμένων (ΑΟΝΜ). Στην 1η θέση στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων τερμάτισε ο Γιάννης Βαφειάδης, και αμεσως μετά ο δρομέας του ΣΔΥ Βόλου Γιώργος Δαφνής με χρόνο 17:10.

Στο Alonissos Challenge 2022 αγωνίστηκε η Βούλα Μακεδόνα. Κατέλαβε τη 2η θέση στην κατάταξη των γυναικών του αγώνα των 20 χιλιομέτρων, με χρόνο 3 ώρες 00:44.

Οι 2οι Ορεινοί Αγώνες Ζυγάκτη ποταμού Δήμου Δοξάτου έγιναν στο Κεφαλάρι Δράμας. Πρόκειται για ένα νέο εγχείρημα που στόχο έχει την αξιοποίηση και ανάδειξη του αγνώστου για πολλούς, ορεινού όγκου του Νομού Δράμας, τα Όρη Λεκάνης, και την ιστορία του αρχαίου ποταμού Ζυγάκτη. Με εκκίνηση από το Κεφαλάρι, οι δρομείς διέσχισαν το "δρόμο του νερού", ενώ κατόπιν ανηφόρισαν διανύοντας ένα κομμάτι των βουνών "Όρη Λεκάνης". Περνώντας από τους "πέντε δρόμους" και τα εγκαταλελειμμένα, ερειπωμένα χωριά, έφτασαν στο Καρά Ορμάν όπου απέτισαν φόρο τιμής στο μνημείο των πεσόντων Κυργιωτών από τα στρατεύματα κατοχής. Επιστρέφοντας απόλαυσαν την μαγευτική θέα από τα ξωκλήσια Παναγία και Προφήτη Ηλία, ενώ στον τερματισμό οι περισσότεροι δεν παρέλειψαν να κάνουν μια δροσερή βουτιά στα νερά του Ζυγάκτη Ποταμού. Ο αγώνας ήταν απόστασης 24 χιλιομέτρων, και ο δρομέας του ΣΔΥ Βόλου Κωνσταντίνος Χαρντ κατέλαβε την 28η θέση με χρόνο 3 ώρες 18:21.

18 Ιουνίου
Στον 6ο Αγώνα Δρόμου 9.700 μέτρων «Το πέρασμα του Αποστόλου Παύλου» με αφετηρία από τη Μεθώνη Πιερίας και τερματισμό στην Αρχαία Πύδνα, έτρεξαν το Σάββατο οκτώ δρομείς του ΣΔΥ Βόλου, και τερμάτισαν ως εξής :

214 Αθανάσιος Μπιντάκας 1:16:31

Το βράδυ της ίδιας ημέρας έγινε στην Αλεξανδρούπολη ο 2ος Νυχτερινός Αγώνας Θράκης, με τη συμμετοχή του Θανάση Τσιάτσιου.

19 Ιουνίου

Οι Ράχες Φθιώτιδας υποδέχθηκαν τους δρομείς με το 2nd Raches Run-Agroinvest, και η αποστολή του ΣΔΥ Βόλου συμπεριλαμβανομένης της αθλήτριας του ΓΣ Βόλου Ματίνας Λίντζου επέστρεψε με τρία κύπελλα. Πιο συγκεκριμένα η Βάνα Σπύρου τερμάτισε 2η στη γενική κατάταξη γυναικών του αγώνα των 10 χιλιομέτρων με χρόνο 48:24, και ακολούθησε τρίτη η Έλλη Τασιά με 1:18:30. Στη διαδρομή των 4χλμ η Ματίνα Λίντζου (ΓΣ Βόλου) κατέλαβε τη 2η θέση στη γενική κατάταξη γυναικών με 19:39. Στα 10χλμ ο Άρης Γεωργαντάς με 49:48 πήρε τη 10η θέση, ο Γιώργος Παπαϊωάννου με 51:25 τη 12η, και ο Σπύρος Τρύφωνος με 55:47 την 17η. Στα 4χλμ ο Βασίλης Ζαφειρίου ήταν 19ος με 23:59.

Στο Pamvotis View Trail 2022 έτρεξαν ο Στέργιος Κουσκουρίδας και ο Σάκης Παληγιάννης. Ήταν ένας νέος αγώνας ορεινού τρεξίματος, με αφετηρία και τερματισμό την πλατεία του Δροσοχωρίου Ιωαννίνων, και με διαδρομές που περνάνε από Μαβίλη, Δρίσκο, Γερακάρη και Ηλιόκαλη. Ο Στέργιος Κουσκουρίδας κατέλαβε τη 22η θέση στη γενική κατάταξη και την 6η στην ηλικιακή κατηγορία του αγώνα των 8 χιλιομέτρων, με χρόνο 55:54. Ο Σάκης Παληγιάννης πήρε την 78η θέση τερματίζοντας σε 1 ώρα 13:17.

Στη διοργάνωση VoioRace - Αγώνας Δρόμου Νεάπολης Κοζάνης, έτρεξαν 2 δρομείς του ΣΔΥ Βόλου. 7ος στα 5 χιλιόμετρα τερμάτισε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης με 19:00. Την 79η θέση πήρε στα 10χλμ ο Μάκης Κοσμίδης (53:21).

Ένας νέος αγώνας ξεκίνησε στη Χαλκιδική. Το 1ο Cholomon Trail 2022 έγινε από τον Σύλλογο Δρομέων Περιπατητών Χαλκιδικής "Υψιζωνος", στον Πολύγυρο. Ο ΣΔΥ Βόλου ήταν και εκεί με τον Αλέξανδρο Τσιγάρα, ο οποίος τερμάτισε τα 21 χιλιόμετρα στην 60η θέση με χρόνο 3:59:18.

Ποδηλατικές διακρίσεις

Την 21η θέση στην Ευρώπη στην ηλικιακή κατηγορία και την 50η στη γενική κατάταξη, κατέλαβε ο Γιάννης Κλόκας στο Malevil Cup - UEC MTB Marathon Elite/Masters European Championships 2022 που έγινε στην Τσεχία, έχοντας να αναμετρηθεί με επαγγελματίες αθλητές και με παγκόσμιους πρωταθλητές. Ήταν άλλος ένας τερματισμός σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μάραθον 100χλμ με 2.500 υψομετρικά για τον αθλητή του ΣΔΥ Βόλου, που τερμάτισε σε 5 ώρες 41:22.

Στον Γύρο λίμνης Πολυφύτου ο Μάριος Αδαλόγλου τερμάτισε 2ος στη γενική κατάταξη. Ο Αντώνης Βλάχος μετείχε στον αγώνα που έγινε στην Παλαιοκαστρίτσα Κέρκυρας, και ο Σαράντης Αραμαντζής στο ποδηλατικό σιρκουί στα Πευκάκια Βόλου.

Εγγραφές και συγκέντρωση κάθε Τετάρτη 20.00 - 21.00 στο στάδιο ΕΑΚ Βόλου

Την 1η Ιουνίου γιορτάστηκε η Παγκόσμια ημέρα Τρεξίματος, και ο ΣΔΥ Βόλου τίμησε το γεγονός με τον καλύτερο και με τον πιο συμβολικό τρόπο, κάνοντας την έναρξη των εγγραφών για τον 39ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας. Οι εγγραφές θα γίνονται κάθε Τετάρτη στο Εθνικό Στάδιο ΕΑΚ Βόλου από ώρες 20.00 ως 21.00. Ο νέος τρόπος των εγγραφών στο στάδιο προτιμήθηκε ιδιαίτερα από τα μέλη του συλλόγου που από την πρώτη ημέρα έσπευσαν κατά δεκάδες για να γραφτούν. Έτσι ο ΣΔΥΒ θα καθιερώσει ώστε πάντα κάθε Τετάρτη όλο τον χρόνο στις ώρες 20.00 ως 21.00 να πραγματοποιείται συνάντηση των μελών για εγγραφές για κάθε αγώνα που θα γίνεται, και για όλα τα θέματα του συλλόγου.

Για τον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας, τα μέλη του ΣΔΥ Βόλου εναλλακτικά μπορούν να γράφονται με αποστολή των στοιχείων στο μέιλ του συλλόγου sdyvolou@gmail.com και κατάθεση του ποσού σε έναν από τους 2 λογαριασμούς του συλλόγου ώστε κατόπιν ο ΣΔΥΒ να το στείλει στη διοργάνωση / ξενοδοχείο / λεωφορείο.
ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ Αριθμός λογαριασμού: 6258 138234 028 IBAN: GR86 0171 2580 0062 5813 8234 028 ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ: Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου.

ΤΡΑΠΕΖΑ ALPHA IBAN GR91 0140 3100 3100 0200 2038 297 Λογαριασμός: 310 00 2002 038297ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ: Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου.

Εφόσον κάποιο μέλος αδυνατεί να ακολουθήσει κάποιον από τους παραπάνω τρόπους, μπορεί να επικοινωνεί για εγγραφή με τον Κώστα Παλάντζα, τηλ. 6993953012, ή να το αναθέσει σε άλλο μέλος.

Κάθε δρομέας με τη συμμετοχή θα παραλαμβάνει δωρεάν από τη διοργάνωση το τεχνικό t-shirt adidas φτιαγμένο για τον αγώνα του 2022.

Με τους ίδιους τρόπους γίνονται από τον ΣΔΥΒ οι εγγραφές για τον Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων (17-18 Σεπτεμβρίου), οι οποίες άνοιξαν από τη διοργάνωση. Επίσης για το Mamali Trail Run (2 Ιουλίου), το 2ο Stylida City Race (9 Ιουλίου), και για κάθε αγώνα που προσεχώς θα ανοίξει τις εγγραφές του.

Όλες οι πληροφορίες και τα ποσά που ορίζουν οι διοργανώσεις, δημοσιεύονται στο μόνιμο θέμα στη σελίδα του ΣΔΥ Βόλου https://voloshalfmarathon.gr/sdyv/

Ο ΣΔΥ Βόλου συγχαίρει την Ελένη Βιδούρη, αθλήτρια της Αθλητικής Ακαδημίας Άτλας Βόλου και κόρη της μαραθωνοδρόμου του ΣΔΥΒ Κατερίνας Τσάγγαρη, για την κατάκτηση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Στίβου Κορασίδων-Παίδων που έγινε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, και για την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που θα γίνει στην Ιερουσαλήμ. Συγχαίρει όλους τους αθλητές της πόλης μας που αγωνίστηκαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, και όλης της Ελλάδας για τους όμορφους αγώνες και για το ευ αγωνίζεσθαι που επέδειξαν στους αγώνες, κύριο γνώρισμα του Κλασικού Αθλητισμού.