Εντυπωσιακό Σαββατοκύριακο με διακρίσεις για τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Ένα από τα πιο δυνατά Σαββατοκύριακα αποτέλεσε για τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου αυτό που προηγήθηκε, με αποστολές και με μεγάλες επιτυχίες σε όλη την Ελλάδα, και όχι μόνο

Με 38 δρομείς (20 άνδρες, 18 γυναίκες), έτρεξε ο ΣΔΥΒ στον 16ο Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης, και είδε 4 αθλητές και αθλήτριές του να πετυχαίνουν επίδοση που τους εντάσσει στη λίστα των καλύτερων Ελλήνων και Ελληνίδων μαραθωνοδρόμων του 2022. Ο Νίκος Μόσιος πέτυχε εξαιρετική επίδοση στον Μαραθώνιο του Ρότερνταμ, ενώ ο Φιλάρετος Μπούκης στέφθηκε νικητής στον αγώνα 100 χιλιομέτρων Speedway Ultra. Συμμετοχές υπήρξαν επίσης στη Ρόδο, στον αγώνα των Οχυρών στο Νευροκόπι, και σε ποδηλατικό στην Ηγουμενίτσα.

Δυστυχώς 2 ημέρες μετά από όλα αυτά, έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 52 ετών ο δρομέας - μέλος του ΣΔΥ Βόλου Νίκος Δεληστάθης. Όλες οι συμμετοχές στους αγώνες του Σαββατοκύριακου που ακολουθεί, θα είναι αφιερωμένες στη μνήμη του αθλητή.

Διήμερη αποστολή στη Θεσσαλονίκη για τον 16ο Διεθνή Μαραθώνιο "Μέγας Αλέξανδρος" πραγματοποίησαν τα μέλη του ΣΔΥ Βόλου, με 38 δρομείς να τρέχουν στους αγώνες, και αρκετούς συγγενείς και φίλους επίσης να ακολουθούν. Στην επίπονη απόσταση των 42.195 μέτρων, 11 αθλητές του ΣΔΥΒ αγωνίστηκαν, και οι 4 από αυτούς πέτυχαν επίδοση κάτω των 3 ωρών για τους άνδρες και κάτω των 4 ωρών για τις γυναίκες, που σημαίνει την ένταξη στη λίστα των καλύτερων Ελλήνων και Ελληνίδων μαραθωνοδρόμων 2022. Και οι 4 πέτυχαν βελτίωση ή ισοφάριση των ατομικών τους ρεκόρ. Είναι οι Ανδρέας Βύρλιος 2:49:58, Ζήσης Τσουρέλης 2:51:55, Βάνα Σπύρου 3:37:54, Μαρία Διαμαντοπούλου 3:56:04. Οι 3 από αυτούς είχαν ενταχθεί στις λίστες και σε προηγούμενα χρόνια (Βύρλιος 2:49:58 Αθήνα 2021, Τσουρέλης 2:59:32 Θεσ/κη 2017, Σπύρου 3:49:42 Θεσ/κη 2021), ενώ για τη Μαρία Διαμαντοπούλου ήταν η πρώτη φορά. Έτρεξε όλη τη διαδρομή μαζί τον Κώστα Παλάντζα ο οποίος συμπλήρωσε παρουσία στις 15 από τις 16 διοργανώσεις του Μαραθωνίου και 10 και 5χλμ «Μέγας Αλέξανδρος», ενώ στο παρελθόν έχει ενταχθεί 10 χρονιές στην αντίστοιχη λίστα. Σε μεγάλο μέρος της κούρσας έτρεξε μαζί τους και η φίλη του συλλόγου Ναταλία Βλαχοδήμου (Αρίωνας Κουφαλίων - Τριάς) που πέτυχε επίσης την ένταξη στη λίστα τερματίζοντας σε 3:50:02.

13 ήταν από τον ΣΔΥΒ οι συμμετοχές στην απόσταση των 10 χιλιομέτρων, και ο νικητής του αγώνα των 5 χιλιομέτρων του Ημιμαραθωνίου Βόλου Στέλιος Ντέβις Μόλικο τερμάτισε σε 39:55, ενώ ακολούθησε ο Θανάσης Κοντογιάννης με 40:34. Από τις 6 συμμετοχές του γυναικείου team, τις γρηγορότερες επιδόσεις πέτυχαν οι Τόνια Τσιρογιάννη 51:38, Ανθούλα Γιακά 54:22, Ντέμα Ιωαννίδου 56:35.

14 δρομείς του ΣΔΥΒ έτρεξαν τα 5 χιλιόμετρα, εκ των οποίων οι 10 γυναίκες. Την 19η θέση μεταξύ των χιλιάδων δρομέων κατέλαβε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης με 20:19, ενώ ακολούθησε ο Χαράλαμπος Μαντζίρης (20:58). Γρηγορότερες ήταν οι Κατερίνα Βουρονίκου 30:03, Μάρω Χαδίνη 31:36, Δήμητρα Κωστή 34:11.

Ιδιαίτερη αναφορά αξίζει να γίνει στις επιτυχίες που υπήρξαν και στις ηλικιακές κατηγορίες. Έτσι στον Μαραθώνιο η Βάνα Σπύρου στέφθηκε 1η στην ηλικία της. Στα 10χλμ η Ντέμα Ιωαννίδου ήταν 2η, ο Θανάσης Κοντογιάννης ήταν 3ος, η Τόνια Τσιρογιάννη και η Ανθούλα Γιακά 6ες. Στα 5χλμ, o Χαράλαμπος Μαντζίρης ήταν 2ος, η Κλεοπάτρα Καρακώστα 3η, ενώ ο Αμβρόσιος Δημητριάδης και η Κατερίνα Βουρονίκου 4οι.

Αναλυτικά οι 38 συμμετοχές του ΣΔΥ Βόλου στον 16ο Διεθνή Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης "Μέγας Αλέξανδρος":

Και στους Μαραθωνίους Ρότερνταμ και Ρόδου

Μεγάλη ήταν η επιτυχία του Νίκου Μόσιου, που αγωνίστηκε την ίδια ημέρα σε έναν από τους κορυφαίους Μαραθωνίους του πλανήτη. Ο δρομέας του ΣΔΥ Βόλου τερμάτισε σε 3 ώρες 24 λεπτά και 14’’ τον Μαραθώνιο Ρότερνταμ, και είναι αξιοσημείωτο ότι κατέλαβε τη θέση 1.991 ανάμεσα στους 11.719 τερματίσαντες, ενώ είναι 59 ετών. Στην ηλικιακή κατηγορία 55-59 πήρε την 72η θέση ανάμεσα σε 645 δρομείς.

Μαραθώνιος έγινε και στη Ρόδο. Στον παράλληλο Ημιμαραθώνιο έτρεξαν ο Αντώνης Γάκης και η Πηνελόπη Μουρτζάνου, για την οποία ήταν μάλιστα ο πρώτος της Ημιμαραθώνιος. Έκαναν όλη τη διαδρομή μαζί και τερμάτισαν σε 2 ώρες 30`10.

Σε ultra 100 χιλιομέτρων, και σε trail διαδρομές

Το διήμερο ξεκίνησε εντυπωσιακά από το Σάββατο, καθώς ο Φιλάρετος Μπούκης στέφθηκε μεγάλος νικητής του αγώνα 100 χιλιομέτρων Speedway Ultra 2022 με χρόνο 11 ώρες 56`27. Η διοργάνωση έγινε στο Καλλίφυτο Δράμας, και ο Απόστολος Μπαρμπούλης ακολούθησε στην 7η θέση και χρόνο 15 ώρες 54`20.

Στον ίδιο Νομό, το LISSE-Frozen Peaks 2022 10 χιλιομέτρων έγινε την επόμενη ημέρα στον Δήμο Κάτω Νευροκοπίου, με έναρξη και τερματισμό στην Ιστορική Κοινότητα Οχυρού. Ο αγώνας έγινε με αφορμή την επέτειο των Οχυρών. Στο 9ο μάλιστα χιλιόμετρο της διαδρομής όλοι οι δρομείς σταματούσαν για κατάθεση άνθους στο μνημείο των θανόντων. Ο Στέργιος Κουσκουρίδας κατέλαβε τη 10η θέση στη γενική κατάταξη και την 2η στην κατηγορία, με χρόνο 1 ώρα 01`51.

Στην ποδηλατική δράση, στη 2η Λίγκα xco στην Ηγουμενίτσα αγωνίστηκε ο Γιάννης Κλόκας και πήρε την 8η θέση στην κατηγορία.

Οι αγώνες του Μαΐου και του Ιουνίου

Ο 11ος Ιπποκράτειος Αγώνας Δρόμου Λάρισας θα γίνει στις 8 Μαΐου, και τα μέλη του συλλόγου μπορούν να γράφονται στο λινκ της διοργάνωσης. Στις 22 του μήνα θα πραγματοποιηθεί το 10o Skiathos Trail Run 2022 Στα μονοπάτια του Παπαδιαμάντη, και η διοργάνωση όπως πάντα, φροντίζει για τη συμμετοχή των δρομέων με μεγάλες προσφορές. Στις 11-12 Ιουνίου η εταιρία υπαίθριων δραστηριοτήτων True Adventure σε συνεργασία με τον ΣΔΥ Βόλου θα διοργανώσει τον Κένταυρος Pelion Marathon 2022, και οι ενδιαφερόμενοι μπορούν ήδη να γράφονται μέσα από το www.kentavrostrail.gr. Θα γίνουν αγώνες trail 42 χλμ., 21 χλμ., 6 χλμ, 800 μέτρα για ΑμεΑ, 500 μέτρα για παιδιά, ποδηλατικός 21 χλμ MTB XC, όλοι με αφετηρία από την Αγριά. Πάρα πολλοί ακόμη αγώνες θα γίνουν στο προσεχές διάστημα, και θα ανακοινωθεί αναλυτικότερα το πρόγραμμα από τον ΣΔΥΒ, σε επόμενη δημοσίευση