Παρουσία σε 12 αγώνες για τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Σε αγώνες δρόμου και βουνού σε Ελλάδα κι εξωτερικό έτρεξαν οι αθλητές του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου στις δύο εβδομάδες που προηγήθηκαν

Η συμμετοχή στους 11 από αυτούς ήταν όπως έχει καθιερώσει ο σύλλογος που μετέχει σε κάθε διοργάνωση, ενώ η άλλη ήταν ξεχωριστή, και αφορά τον 6ο Ημιμαραθώνιο Βόλου.

Στον αγώνα της πόλης μας τα μέλη του ΣΔΥΒ έδωσαν σύσσωμα το παρόν, εντασσόμενα είτε στην Οργανωτική Επιτροπή, είτε στον εθελοντικό τομέα, είτε ως αγωνιζόμενοι, και αξίζει να αναφερθεί ποιοι από τους δεκάδες που έτρεξαν, ανέβηκαν και στο βάθρο. Έτσι, μεγάλος νικητής του I Love Volos Run 5km στέφθηκε ο Στέλιος Ντέβις Μόλικο, και 3ος ήταν ο Αντώνης Κόπανος. Ο Σπαρταθλητής του ΣΔΥΒ Θάνος Γουλομήτρος κατέκτησε τη 2η θέση στον Ημιμαραθώνιο, ενώ στις ηλικιακές κατηγορίες 1οι ήταν οι Ζήσης Τσουρέλης, Δήμητρα Πουλούλη, Βάνα Σπύρου, Τζώρτζια Ιωάννου, 2οι οι Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης, Μαρία Διαμαντοπούλου, Βούλα Μακεδόνα, 3ος ο Δημήτρης Κυριακόπουλος. Ιδιαίτερη μνεία αξίζει να γίνει στον 3ο στον Ημιμαραθώνιο Δημήτρη Φράγκο, έναν δρομέα βγαλμένο από τα σπλάχνα του ΣΔΥΒ, που ήταν στο παρελθόν μεταξύ άλλων νικητής στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα στα 3.000 μέτρα, και 3ος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων στα 10.000 μέτρα με 32.48 τον Ιούνιο του 2005 στο Καυτατζόγλειο. Στον Ημιμαραθώνιο Βόλου αρκετοί δρομείς του συλλόγου έτρεξαν για πρώτη φορά την απόσταση, και ενδεικτικά αναφέρονται 6 νέες αθλήτριες του ΣΔΥΒ : Δήμητρα Πουλούλη 1:45:09, Ελένη Κουμπή 2:03:28, Διονυσία Μανιάτη 2:08:19, Κλαίρη Βασιλείου 2:27:15, Ελπίδα - Δανάη Παπαλεξάνδρου 2:27:48, Δήμητρα Κωστή 2:44:36.

Οι άλλες συμμετοχές της 27ης Μαρτίου

Ξεκίνημα έγινε για ένα νέο ορεινό αγώνα στα Φάρσαλα, τον 1ο Μυρμιδόνων Άθλο, απόστασης 21 χιλιομέτρων. Ο ΣΔΥΒ που δεν έχει λείψει ποτέ από κανέναν αγώνα στη Θεσσαλία, έδωσε το παρόν, ενώ την ίδια ώρα διοργάνωνε τον 6ο Ημιμαραθώνιο Βόλου. Την 15η θέση μεταξύ των 144 δρομέων κατέλαβε ο Απόστολος Μπαρμπούλης με 2 ώρες 03`45. Την 10η θέση στις γυναίκες πήρε η Άρτεμις Λιόλιου με 2:43:32.

Στην Αρχαία Ολυμπία, εκεί που γίνονταν στην αρχαιότητα οι Ολυμπιακοί Αγώνες, πραγματοποιήθηκε ο 6ος Μαραθώνιος Ολυμπίας που επανήλθε μετά από τα δύο χρόνια της αναγκαστικής διακοπής. Στην απόσταση του Ημιμαραθωνίου αγωνίστηκαν δύο από τα παλαιότερα στελέχη του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου. Ο Θεόδωρος Στόρτος τερμάτισε σε 2 ώρες 08`02, ενώ ο Μιχάλης Άκερμαν σε 2 ώρες 10`53.

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Βασίλης Τιμπλαλέξης στον Δρόμο των Μαρμάρων. Ο αγώνας έγινε στην Αττική στη διαδρομή 18,1 χιλιομέτρων Χαλάνδρι - Παλαιά Πεντέλη με επιστροφή, και ο δρομέας πήρε την πρώτη θέση τερματίζοντας σε 1 ώρα 13:20.

Το SNFCC Park Run πραγματοποιήθηκε στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος στην Αθήνα, με αγώνα 4.760 μέτρων. Ο Γιώργος Δαφνής εντυπωσιακός για μία ακόμη φορά, κατέκτησε την 2η θέση με χρόνο 16`32 και μέσο ρυθμό 3`29 ανά χιλιόμετρο.

Σε ένα συναρπαστικό αγώνα, τον 11o Taygetos Challenge έτρεξε ο Χρήστος Αγνουσιώτης. Ο δρομέας του ΣΔΥ Βόλου τερμάτισε στην 14η θέση τον Marathon 36,72km με χρόνο 4 ώρες 44`11. Τη διαδρομή ολοκλήρωσαν 224 trail runners, ενώ στις μικρότερες αποστάσεις της διοργάνωσης εκείνο το Σαββατοκύριακο έτρεξαν και άλλοι 700 αθλητές, έτσι η διοργάνωση του Ταϋγέτου έφτασε συνολικά τις 900 συμμετοχές.

Τον πρώτο του Μαραθώνιο έτρεξε ο Μιχάλης Σαράντης (Gym Lab), στη Ρώμη και τερμάτισε σε 3 ώρες 10:07.

Οι συμμετοχές στις 2 και 3 Απριλίου

Τον μεγαλύτερο αγώνα της ως τώρα αθλητικής της πορείας έτρεξε το Σάββατο 2 Απριλίου η Μάρω Μακροθανάση, και ανέβηκε στο βάθρο των νικητριών. Η αθλήτρια του ΣΔΥ Βόλου τερμάτισε στην Κύπρο σε 9 ώρες και 41 λεπτά τον ultra αγώνα 60 χιλιομέτρων Akamas Trail Run, που έγινε με δύσκολες καιρικές συνθήκες λόγω της πολλής ζέστης, και κατέλαβε την 3η θέση στη γενική κατάταξη των γυναικών.

Την Κυριακή, μεγάλη αποστολή πραγματοποίησε ο ΣΔΥ Βόλου στον γειτονικό Νομό Λάρισας για τον 5ο Ορειβατικό Αγώνα Τσαριτσάνης. Οι 12 συμμετοχές ήταν οι εξής :