Ο Αγιασμός των Υδάτων στην Γορίτσα
Με πολύ καλό καιρό, και το κυριότερο με ασφάλεια και με πολύ προσοχή από όλους, πραγματοποιήθηκε το πρωί της Πέμπτης 6 Ιανουαρίου η τελετή των Θεοφανείων στην γραφική εκκλησία Παναγία "Τρύπα" Γορίτσας Βόλου
![Ο Αγιασμός των Υδάτων στην Γορίτσα](data/articles/1641484559940489726.jpg)
Εικοσιένα ήταν οι κολυμβητές που έπεσαν για τον Σταυρό, 11 γυναίκες και 10 άνδρες, κυρίως μέλη των Συλλόγων Χειμερινών Κολυμβητών Βόλου Ιάσονας και Νηρέας, και του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου.
Ο Σταυρός ρίχτηκε 3 φορές στη θάλασσα, και κατά σειρά τον έπιασαν την πρώτη φορά ο Γιώργος Δοδόλιας, τη 2η ο Σωκράτης Μητρογώγος και η Ελένη Γεωργατζή μαζί, και την 3η ο Ηλίας Νάνος.
Ο ΝΟΒ Αργοναύτες διέθεσε τις εγκαταστάσεις του στους κολυμβητές, και έβγαλε στο λιμάνι δεκάδες βάρκες με αθλητές κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης.
Το "παρών" έδωσε στην τελετή και ο γιατρός - νευροχειρουργός, πρόεδρος της Ένωσης Νοσοκομειακών Γιατρών Μαγνησίας κ. Νίκος Χαυτούρας.
![Ο Αγιασμός των Υδάτων στην Γορίτσα](data/articles/16414846311888520557.jpg)
![Ο Αγιασμός των Υδάτων στην Γορίτσα](data/articles/1641484631102304076.jpg)
![Ο Αγιασμός των Υδάτων στην Γορίτσα](data/articles/16414846312144348365.jpg)
![Ο Αγιασμός των Υδάτων στην Γορίτσα](data/articles/16414847561437359042.jpg)
![Ο Αγιασμός των Υδάτων στην Γορίτσα](data/articles/1641484762262770867.jpg)
![Ο Αγιασμός των Υδάτων στην Γορίτσα](data/articles/1641484847924480098.jpg)
![Ο Αγιασμός των Υδάτων στην Γορίτσα](data/articles/1641484847471427543.jpg)
![Ο Αγιασμός των Υδάτων στην Γορίτσα](data/articles/1641484847604081275.jpg)