ΒΕΛΕΣΤΙΝΟ καιρός

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Δεν έφτασε η εξάρα...

Ο Ρήγας Φεραίος επικράτησε με το ευρύ 6-0 του Ηρακλή Βόλου στο Βελεστίνο αλλά είδε τους Διαγόρα και Δήμητρα να περνούν νικηφόρα από τις έδρες των Μυρμιδόνων και του Σαρακηνού αντίστοιχα και πλέον ελπίζει μόνο σε ένα... θαύμα για την άνοδο
Ο Πάσχος άνοιξε νωρίς το σκορ με κεφαλιά / Φοίβος Παπαγεωργίου - Αθλητικό Βαγόνι

Στην τρίτη θέση συνεχίζουν να βρίσκονται οι Κυανόλευκοι, δύο στροφές πλέον πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Στον Πλάτανο, ο Διαγόρας Στεφανοβικείου, που παραμένει αήττητος εδώ και 23 παιχνίδια, επιβλήθηκε 2-0 των Μυρμιδόνων βρίσκοντας δύο τέρματα μετά την αποβολή παίκτη των γηπεδούχων στις αρχές του δευτέρου μέρους, ενώ η Δήμητρα Ευξεινούπολης υπερκέρασε το εμπόδιο του Σαρακηνού στο Βασδέκειο με 2-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα τη 24ης αγωνιστικής στην Α` ΕΠΣΘ και η βαθμολογία στην κορυφή:

Σαρακηνός - Δήμητρα Ευξεινούπολης 1-2

Σκιάθος - Ακρόπολη Σέσκλου 4-2

Πύρασος - Αγία Αννα 2-1

Πρωτεσίλαος - Αγία Παρασκευή 0-1

Μυρμιδόνες - Διαγόρας Στεφανοβικείου 0-2

Ρήγας Φεραίος - Ηρακλής Βόλου 6-0 (4` - 51` Πάσχος, 35` - 73` Γάρος, 57` Γκάγκας, 71` Σέττος)

Φοίβος Παπαγεωργίου - Αθλητικό Βαγόνι

Στο ηλιόλουστο Δημοτικό Στάδιο Βελεστίνου, οι Κυανόλευκοι έκαναν το καθήκον τους σημειώνοντας ακόμα μία "εξάρα" αλλά δεν άκουσαν τα καλά νέα που περίμεναν και ελπίζουν πλέον μόνο σε ένα "θαύμα" μέχρι το τέλος για τον τίτλου του πρωταθλητή και την άνοδο. Τραυματίας αποχώρησε ο Αλεξίου. Στην προτελευταία θέση συνεχίζουν να βρίσκονται οι φιλοξενούμενοι.

Οι παίκτες του Μίλτου Ζιάκα σημείωσαν έξι γκολ έχοντας παράλληλα αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Μετά το 6-0, δε, κατέβασαν ταχύτητα...

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 4ο λεπτό ο Πάσχος με ωραία κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Γάρου από τα δεξιά. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 2-0 χάρη στο γκολ του Γάρου με πλασέ στον "αέρα" από κοντά έπειτα από γύρισμα του Σέττου από τα δεξιά, με τους αμυντικούς να προσπαθούν να απομακρύνουν αλλά τη μπάλα να φτάνει στον επιθετικό του Ρήγα ο οποίος δεν δυακολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα.

Η επανάληψη ξεκίνησε με το Νασιακόπουλο να σερβίρει από το σημείο του κόρνερ και τους Πάσχο (51` με κεφαλιά) και Γκάγκα (57` με προβολή στο δεύτερο δοκάρι) να ανεβάζουν το δείκτη του σκορ στο 4-0. Το φοβερό σουτ του Σέττου με το αριστερό, από θέση αριστερά διαγώνια στην περιοχή ανάγκασε τον Πολυμέρου να δεχτεί μάλλον ένα από τα ωραιότερα γκολ της καριέρας του αφού η μπάλα κατέληξε στο απέναντι "Γ", για να φτάσουμε στο τελικό 6-0 στο 73ο λεπτό. Η μπάλα υψώθηκε από τα δεξιά στο πίσω δοκάρι για το Σταμάτη, ο νεαρός φορ έκανε το τάκλιν-γύρισμα στο Γάρο που εξ επαφής με το τέρμα απλώς έστειλε τη μπάλα να "αναπαυτεί" στο βάθος της εστίας.

Συνθέσεις:

Ρήγας Φεραίος (Ζιάκας): Παπαγιάνης, Γούτσιος, Καρλιάμπας, Γκάγκας, Σπαθής (78` Μπομπότης), Αλεξίου (58` λ. τρ. Σουγκάρης), Τσιαντής, Γάρος (78` Χότζα), Νασιακόπουλος, Σέττος, Πάσχος (64` Σταμάτης).

Η εντεκάδα του Ρήγα Φεραίου / Φοίβος Παπαγεωργίου - Αθλητικό Βαγόνι

Ηρακλής Βόλου (Πανόπουλος): Πολυμέρου, Γκίκας, Πιέτρι, Τσαντόπουλος, Στρούγγης, Καραλής, Χριστογιαννούλας, Δημητρίου, Τανός, Γκάγκας (78` Τσουκάλης), Κικίδης.

Η εντεκάδα του Ηρακλή Βόλου / Φοίβος Παπαγεωργίου - Αθλητικό Βαγόνι

Διαιτητική τριάδα: Σαρρής, Αντωνίου, Δημητράκης

Οι αρχηγοί των δύο ομάδων με τους διαιτητές της αναμέτρησης / Φοίβος Παπαγεωργίου - Αθλητικό Βαγόνι