Ο ψαράς του Βελεστίνου
Δύο φωτογραφίες από το Βελεστίνο του παρελθόντος από το αρχείο του Δρ. Δημητρίου Καραμπερόπουλου και μία ιστορία
![Ο ψαράς του Βελεστίνου](data/articles/15908263201460831690.jpg)
Όσον αφορά την παρακάτω φωτογραφία δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ τον Οκτώβριο του 1993, με την εξής λεζάντα: "Ο Γεώργιος Τσάμης από τη Νέα Ιωνία Βόλου. Από το 1948 καθημερινώς μέχρι σήμερα χειμώνα - καλοκαίρι προσφέρει στους κατοίκους του Βελεστίνου φρέσκα ψάρια (φωτογρ. Δημ. Καραμπερόπουλου).
Μάλιστα, η συγκεκριμένη φωτογραφία με το περιεχόμενο της λεζάντας χρησιμοποιήθηκε ως αποδεικτικό στοιχείο για να του δοθεί σύνταξη αργότερα, όταν ο κ. Τσάμης κατέθεσε τα χαρτιά του.