ΒΕΛΕΣΤΙΝΟ καιρός

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Μεγάλη διάκριση για τον υπερμαραθωνοδρόμο, Νίκο Σιδηρόπουλο

Σημαντική επιτυχία για το δρομέα του ΣΔΒ, Υπολοχαγό (ΤΧ) στο 304 ΠΕΒ και κάτοικο Οικισμού Ρήγα Φεραίου
Αριστερά, ο Νίκος Σιδηρόπουλος

Σημαντική διάκριση κατέγραψε το Σάββατο ο Νίκος Σιδηρόπουλος, ένας από τους Σπαρταθλητές του Συλλόγου Δρομέων Βόλου. Αγωνιζόμενος στην Ψάθα Μεγάρων στον 14ο Πανελλήνιο Αγώνα 100 χιλιομέτρων εις μνήμη Αλέξανδρου Θεοφανίδη κατέλαβε τη 2η θέση, την οποία μοιράστηκε με τον συναθλητή από τον ΣΑΦΑΝΣ Νέας Σμύρνης Λεωνίδα Αθανασόπουλο καθώς τερμάτισαν μαζί.

Ο Νίκος Σιδηρόπουλος με συνετή κούρσα βρέθηκε ακόμη και στην 1η θέση στο 70ο χιλιόμετρο έχοντας προβάδισμα ενάμισυ λεπτού, το οποίο κάλυψε ο τελικός νικητής Ευάγγελος Γανιαρης που έκανε χρόνο 8.23.16 έναντι 8.37.15 του δρομέα του ΣΔΒ. Ο Νίκος Σιδηρόπουλος παράλληλα με την επίδοσή του ανανέωσε για 3 χρόνια το δικαίωμα συμμετοχής στην κλήρωση για να αγωνιστεί στο Σπάρταθλο. 55 δρομείς έτρεξαν στον αγώνα, και 37 τερμάτισαν.

Άλλοι επίσης 55 αθλητές έτρεξαν στον αγώνα των 50 χιλιομέτρων και τον ολοκλήρωσαν οι 50.