ΒΕΛΕΣΤΙΝΟ καιρός

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΒΑΓΟΝΙ

Έβδομη και φαρμακερή για Διαγόρα

Με χρυσό σκόρερ τον Αλαμάνη στο 85` ο Διαγόρας λύγισε την αντίσταση των Μετεώρων στο Στεφανοβίκειο σημειώνοντας την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα
Έβδομη και φαρμακερή για Διαγόρα
Φωτογραφία αρχείου

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 1ο λεπτό με ένα υπερβολικά μακρινό σουτ του Πολυζόπουλο. Όμως, στο 11ο λεπτό ο Αναστασίου έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα των αντιπάλων ύστερα από σέντρα του Κυριάκου, πραγματοποιώντας έτσι ιδανικό ντεμπούτο με τα χρώματα του Διαγόρα.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για την επίτευξη του πολυπόθητου δεύτερου τέρματος αλλά χρειάστηκε να περιμένουν μέχρι το 85` όταν ο Αλαμάνης εκμεταλλεύτηκε την "αναμπουμπούλα" που επικράτησε στην αντίπαλη περιοχή έπειτα από κόρνετ του Μπλέντι και με πλασέ από κοντά χάρισε την τρίτη νίκη της ομάδας του στο πρωτάθλημα που την φέρνει στο "-3" από τις θέσεις παραμονής.

Διαγόρας Στεφανοβίκειου: Πρίφτης, Καραμπούζης (84′ Καλύβας), Βουραζέρης, Σπαθής, Δίντσης, Καραμπλιάγκος (71′ Καλιακούδας), Αλεξίου, Κουβελάς (71′ Ζιάκας), Κυριάκος (77′ Αλαμάνης), Μπλέντι, Αναστασίου.

ΑΣ Μετέωρα: Καρατζάς, Μπέτσας, Δάσσιος, Λουκάς, Κατσαντώνης, Φωτίκας, Νικλητσιώτης (57′ Τσιαντούλας), Γεωργάκης, Ιωάννου, Πολυζόπουλος, Παπαευθυμίου.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Γ` Εθνικής.
Διαγόρας Στεφανοβικείου - Μετέωρα 2-1
Ποταμιά - Αταλάντη 0-1
Δίας Δίου - ΑΕ Καρίτσας 0-2
ΑΟ Σελλάνων - Διγενής Νεοχωρίου 2-2
Αλμυρός - Ατρόμητος Παλαμά 0-2
Πιερικός - Θησέας Αγριάς 3-0
Ηρακλής Λάρισας - Οικονόμος 2-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Πιερικός 37 (30 - 3)
    2. Ηρακλής Λάρ. 26 (20 - 17)
    3. ΑΕ Καρίτσας 25 (25 - 11)
    4. Θησέας Αγρ. 25 (27 - 19)
    5. ΑΟ Σελλάνων 24 (18 - 13)
    6. Ατρόμητος Παλ. 22 (18 - 14)
    7. Αταλάντη 19 (15 - 22)
    8. Οικονόμος 17 (13 - 16)
    9. Δίας Δίου 16 (14 - 25)
    10. Διγενής Νεοχ. 15 (23 - 23)
    11. Αλμυρός 15 (12 - 17)
    12. Διαγόρας Στεφ. 14 (11 - 17)
    13. Μετέωρα 14 (15 - 16)
    14. ΑΟ Ποταμιάς 2 (6 - 34)

H επόμενη (15η) αγωνιστική (12/1):

Μετέωρα – Αταλάντη

Διγενής Νεοχωρίου – Ποταμιά

Θησέας Αγριάς – ΑΟ Σελλάνων

Ηρακλής Λάρισας – Πιερικός

ΑΕ Καρίτσας – Διαγόρας Στεφανοβικείου

Ατρόμητος Παλαμά – Δίας Δίου

Οικονόμος – Αλμυρός

πηγή: fosonline.gr