Πρώτη ήττα στο 93` για Ρήγα

Την πρώτη του ήττα (2-1) στο πρωτάθλημα γνώρισε σήμερα ο Ρήγας Φεραίος στον βαρύ αγωνιστικό χώρο της Σούρπης από τον τοπικό Αίαντα χάρη σε γκολ που δέχθηκε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης
Εικόνα αρχείου

Οι Κυανόλευκοι βρήκανε σε καλή μέρα τον γκολκίπερ Χαλάτση, μετά την ισοφάριση στο 85` ανοίχτηκαν να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα αλλά ο Γιάννης Αραπίτσας με το δεύτερο προσωπικό του γκολ πλήγωσε την ομάδα του Βελεστίνου που την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον πρωτοπόρο Σαρακηνό για την 7η στροφή στην Α` ΕΠΣΘ.

Το φιλμ του αγώνα:

Α` Ημίχρονο

2` Σουτ του Γουτούλη θα μπλοκάρει ο Χαλάτσης.

18` Σουτ του Σέττου αποκρούει ο Χαλάτσης.

18` Σουτ του Γάρου περνά άουτ.

23` Φαλτσαριστό πλασέ του Αραπίτση από πλάγια εκτός περιοχής, πετάγεται και διώχνει στο "Γ" ο Καλαϊτζίδης.

30` Απεθείας χτύπημα φάουλ του Γουτούλη, εξουδετερώνει ο Χαλάτσης.

40` Κεφαλιά του Σέττου μόλις άουτ.

41` Γυριστό σουτ του Μιχόπουλου περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, άουτ.

45` Καλό σουτ του Γουτούλη περνά μόλις εκτός εστίας.

Β` Ημίχρονο

47` Ύστερα από ενέργεια του Κατσαβριά ο Αραπίτσης "έσκαψε" με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα του Καλαϊτζίδη από πλάγια θέση, 1-0.

50` Προσπάθεια του Αραμπατζή με σουτ, ξανα δηλώνει "παρών" ο Χαλάτσης.

55` Ο Ξηροκώστας σε θέση τετ α τετ, ο Καλαϊτζίδης σώζει τον κίνδυνο με το πόδι.

80` Προσωπική ενέργεια του Αραπίτσα και σουτ, ο Καλαϊτζίδης αποκρούει.

82` Κεφαλιά του Αραμπατζή με εξουδετερωμένο τερματοφύλακα, η μπάλα άουτ.

85` Σουτ του Σέττου από το ύψος της μεγάλης περιοχής και 1-1.

85` Ο Ξηροκώστας πλασάρει άουτ με πεσμένο τον Καλαϊτζίδη.

87` Ο Χειλάς σε θέση τετ α τετ μπερδεύεται και δεν ολοκληρώνει την προσπάθεια.

90+3` Ο Αραπίτσας παίρνει τη μπάλα από το Γάρο πίσω από το χώρο της μεσαίας γραμμής και με κούρσα βγαίνει στο τετ α τετ ευστοχώντας με δυνατό σουτ, 2-1.

Αυτή η ήττα έριξε τον Ρήγα στην τρίτη θέση (13 β.) με τους γηπεδούχους από την άλλη να ανεβαίνουν δεύτεροι (15 β.)

Συνθέσεις:

Αίας Σούρπης: Χαλάτσης, Μιχόπουλος, Γ. Ξηροκώστας, Πλαβός, Χριστέλος (46′ Ευθ. Ξηροκώστας), Χειλάς, Δημητρίου (88′ Κ. Κατσαβριάς), Αραπίτσας, Θ. Κατσαβριάς, Μακανίκας, Παπανικολόπουλος.

Ρήγας Φεραίος: Α. Καλαϊτζίδης, Καψιώτης, Γκίνης, Ιωάννου, Αλμασίδης (60′ Μιχολίτσης), Σουγκάρης (80′ Κατσούδας), Γάρος, Ν. Καλαϊτζίδης, Αραμπατζής, Γουτούλης, Σέττος.