ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Στο ULTRA PELION TRAIL και σε αγώνες στην Ελλάδα ο Κέντραυρος Βόλου

Ένα ακόμη Σαββατοκύριακο γεμάτο από αγώνες τόσο σε ορεινό αλλά και ασφάλτινο τερέν ήταν αυτό που προηγήθηκε στις  28 και 29 Σεπτεμβρίου και οι δρομείς του Κένταυρου συμμετείχαν  σε πολλούς από αυτούς καταγράφοντας χιλιόμετρα αλλά και επιτυχίες.

Το Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου  με εκκίνηση από το χιονοδρομικό κέντρο Πηλίου, ξεκίνησαν οι δρομείς του ULTRA PELION TRAIL,  τους αγώνες τους στα μονοπάτια του βουνού των Κενταύρων. Η διοργάνωση που στέφθηκε από μεγάλη επιτυχία, περιλάμβανε δύο διαδρομές απόστασης εννέα και είκοσι χιλιομέτρων  και ο Κένταυρος έδωσε το παρόν αγωνιστικά αλλά και με εθελοντές που πρόσφεραν τις υπηρεσίες τους στη διοργάνωση. Νικητής στα 9χλμ.  αναδείχτηκε ο Νίκος Δήμτσας με χρόνο 56:46 και  ο Χρήστος Τσέλιοςκατέκτησε την 6η θέση με χρόνο 1:10:32.

Στην ίδια απόσταση  πήραν επίσης μέρος οι εξής δρομείς:

Δημήτρης Κάρλος 1:28:27

Κώστας Βέργας 1:37:38

Νίκος Γεωργιάδης  1:45:31

Αλέξανδρος  Ασημακούλας  2:11:07

Στη μεγάλη απόσταση των  20χλμ. ο Κώστας Σαρακατσιάνος με χρόνο 2:29:46 κατέλαβε την 8η θέση και ο Κωνσταντίνος Βερόγκος με χρόνο 2:31:41 κατετάγη 9ος. Σπύρος Βλαχόπουλος και Χάρης Ακρίβος τερμάτισαν με επιτυχία και με χρόνο 3:28:33 και 3:41:08 αντίστοιχα.

Με  επιτυχία στέφθηκε και ο  Επετειακός Αχίλλειος Άθλος που πραγματοποιήθηκε  για 10η χρονιά στα Φάρσαλα από τον Δήμο Φαρσάλων. Ο Χρήστος Γιάννης τερμάτισε  4ος ηλικιακής ενώ  ο Κώστας Γουργιώτης  ήταν 1ος ηλικιακής και ο Γιώργος Καλαντζής  ήταν 2ος ηλικιακής κατηγορίας. Ο Χρήστος Κουτσούμπας τερμάτισε στην 6η θέση της γενικής κατάταξης στα 5χλμ.

Σοφία Βούλγαρη 42:38

Το “Olympic Day Run” GREECE  διοργανώθηκε στη  Θεσσαλονίκη την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και τους κατά τόπους Δήμους, στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής να τιμήσει την αναβίωση των Ολυμπιακών Αγώνων στη γενέτειρά τους. O Κένταυρος συμμετείχε και στις τρεις αποστάσεις του αγώνα με τους εξής:

Ειρήνη Εξάρχου

Το πρώτο “Dadia Trail Run DTR” ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου, με τους συμμετέχοντες να στέλνουν το δικό τους μήνυμα, δείχνοντας τη στήριξη τους στη περιοχή μετά την καταστροφική πυρκαγιά. Το δάσος αν και πληγωμένο, υποδέχτηκε τους αθλητές σε τρεις συμβολικές διαδρομές και  ο Σωκράτης Οικονόμου  πήρε μέρος σε αυτή των  6 χλμ με την επωνυμία "ΓΕΡΑΚΙΝΑ". Τερμάτισε στην 20η θέση  της γενικής κατάταξης μεταξύ  192 συμμετεχόντων.

Στο βουνό  Αίνος  στην Κεφαλονιά, φιλοξενήθηκαν οι  δρομείς του ‘’Ainos Mountain Marathon’’, ένας ιδιαίτερα απαιτητικός ορεινός αγώνας που απευθύνονταν σε ιδιαίτερα έμπειρους δρομείς. Ο Δημήτρης Οικονόμουτερμάτισε στην  απόσταση των  23.5km +1350 και κατέκτησε την 3η θέση της ηλικιακής του  κατηγορίας.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους δρομείς.