Στους "4" της Ευρώπης οι Έφηβοι!

Η Ελλάδα νίκησε χθες στη Νέα Ιωνία τη Λιθουανία 70-66 στην παράταση και προκρίθηκε στους "4" του Eurobasket U18, όπου θα αντιμετωπίσει την αήττητη Ισπανία (3/8, 21:15)

Η Ελλάδα βρίσκεται στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης σε επίπεδο εφήβων! Η Εθνική νίκησε την Λιθουανία 70-66 στον προημιτελικό του Eurobasket U18 στο κατάμεστο κλειστό του Βόλου, σε ένα ματς που χρειάστηκε παράταση για να ολοκληρωθεί και ναι μεν δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, περιείχε όμως 26 αλλαγές προβαδίσματος και ήταν συγκλονιστικό μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο!

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν ο MVP της Ελλάδας, καθώς έβαλε 25 πόντους, μάζεψε 15 ριμπάουντ και πέτυχε όλα τα κρίσιμα σουτ στο τέλος του κανονικού αγώνα (μεταξύ αυτών και το floater 7,2`` πριν από τη λήξη που το έστειλε στην παράταση), καθώς και τις 6/6 βολές που κράτησαν την Εθνική μπροστά στο σκορ στο έξτρα πεντάλεπτο. Διψήφιο αριθμό πόντων είχε επίσης και ο Άρης Σωτηρίου (10) για την ελληνική ομάδα, η οποία σούταρε με ποσοστό 29,4% και είχε 3/20 τρίποντα. Κι όμως νίκησε, δίνοντας ραντεβού στην τετράδα του τουρνουά με την αήττητη Ισπανία.

Κι αυτό διότι οι Λιθουανοί τα έσπασαν από μακρινή απόσταση, είχαν 3/32 τρίποντα, ποσοστό 30% συνολικά και πέταξαν στα σκουπίδια 12 ελεύθερες βολές (15/27), την ίδια ώρα που η Εθνική είχε 17/19. Κάπως έτσι πήγε στράφι για την "Λιέτουβα" και η τρομερή εμφάνιση του Αζουόλας Τουμπέλις, ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους, 20 ριμπάουντ και 7 τάπες!

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 26-21, 39-42, 55-55 (κ.α.), 66-70.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Γκαϊνταμαβίτσιους): Ρίμκους 8, Μαρτσιουλιόνις 4 (0/13 σουτ), Καντσλέρις, Κρεϊσμόντας 8 (7 ριμπάουντ), Τουμπέλις 23 (8/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/10 βολές, 20 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 7 τάπες), Σινταρεβίτσιους 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Ναρουσεβίτσιους, Βαϊστάρας 5, Σιμόνις 4, Γερμολάγεβας.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 10 (2/12 σουτ, 9 ριμπάουντ), Κουρτίδης 5, Καράμπελας 8 (4/12 σουτ), Νικολαΐδης 9 (4/13 σουτ), Γεωργαλάς, Ρογκαβόπουλος 25 (6/16 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 7/8 βολές, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 6 (3/12 σουτ), Σταυρακούκας 3 (1), Τσάμης 4 (8 ριμπάουντ, 3 τάπες).

πηγή: sport24.gr