Στον 5ο Καραμάνειο Δρόμο Υγείας Δράκειας οι Βασίλης και Στέργιος Κουσκουρίδας

Σε μια πολύ όμορφη στιγμή, ο 15χρονος Βασίλης και ο Στέργιος Κουσκουρίδας τερμάτισαν μαζί στην 3η θέση με 15:27

Συνέχεια στις μεγάλες διακρίσεις έδωσε ο Στράτος Συμεωνίδης, που κατέκτησε 3 στα 3 χρυσά, πετυχαίνοντας ισάριθμες πανελλήνιες νίκες στην κατηγορία 70+, στο 36ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βετεράνων Αθλητών Στίβου που έγινε το Σαββατοκύριακο 6-7 Ιουλίου στη Θήβα. Ο αθλητής μέλος του ΣΔΥ Βόλου έκανε την αρχή το πρωί του Σαββάτου με τη νίκη στα 100 μέτρα με 15.31. Το απόγευμα της ίδιας ημέρας κέρδισε στα 400 μέτρα με 80.81, ενώ το πρωί της Κυριακής ολοκλήρωσε τις επιτυχίες με τη νίκη και στα 200 μέτρα για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με χρόνο 32.50. Για τον Στράτο Συμεωνίδη ακολουθεί η συμμετοχή στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Βετεράνων που θα γίνει στο Μαυροβούνιο από 27 ως 29 Σεπτεμβρίου. Αξίζει να σημειωθεί ότι στους αγώνες της Θήβας συμμετείχε ένας ακόμη αθλητής από τη Μαγνησία, ο Ευστράτιος Γεωργούλας που κατέκτησε τη 2η θέση στο μήκος 50+ με επίδοση 4.32.

Μεγάλες διακρίσεις πέτυχαν οι δρομείς του ΣΔΥΒ το απόγευμα του Σαββάτου στο 4ο Stylida City Race συνεχίζοντας την παράδοση των επιτυχιών στη διοργάνωση. Ο Κώστας Σκοτίδης με 36:28 αναδείχθηκε ο μεγάλος νικητής στην κύρια απόσταση των 10 χιλιομέτρων, και ταυτόχρονα συνέτριψε το ρεκόρ διαδρομής που κατείχε ο ίδιος από πέρυσι όπου είχε νικήσει με 37:07. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου έχουν νικήσει τον αγώνα στις 3 από τις 4 χρονιές διεξαγωγής του (2019 στον 1ο αγώνα ο Ζήσης Τσουρέλης, 2023 και 24 ο Κώστας Σκοτίδης). Ο ΣΔΥΒ κατέλαβε συνολικά τις 4 από τις 7 πρώτες θέσεις στον φετινό αγώνα. 5ος και νικητής στην κατηγορία ήταν ο Θανάσης Ντάνος με 40:28. Έκτος και 2ος στην κατηγορία ο Απόστολος Κουτσουμπές με 42:11. 7ος και νικητής κατηγορίας ο Στέφανος Μουρογιάννης 42:13. Την 21η θέση κατέλαβε ο Χαράλαμπος Ταγαρας με 48:34. 24ος και 2ος στην κατηγορία ακολούθησε ο Αχιλλέας Καλαμάκης με 50:49. 50ος με 59:30 ο Ηλίας Γκοντογιάννης. 2η στην κατηγορία και 9η στις γυναίκες αναδείχθηκε η Τόνια Τσιρογιάννη με 1:04:08. 12η η Νεραντζούλα Πραγματευτή με 1:13:58, σε κοινό τερματισμό με τον Χαράλαμπο Μπάρδα. Προηγήθηκε η διεξαγωγή του αγώνα των 3 χιλιομέτρων, όπου ο Θανάσης Χάδος με 11:49 κατέλαβε τη 2η θέση της γενικής κατάταξης.

Την Κυριακή στον 12ο Αγώνα Ορεινού Τρεξίματος Ξηρολιβάδου Βεροίας απόστασης 14 χιλιομέτρων, η Κατερίνα Τσιτσιλίδα κατέλαβε την 23η θέση με 1:36:22. Δράσεις υπήρξαν και σε άλλα αθλήματα, καθώς ο Βολιώτης τριαθλητής Κώστας Τακόπουλος στο The Lake Plastira 2024 στο Standard Triathlon τερμάτισε 38ος γενικά και 1ος στην κατηγορία με 2:50:09. Στο Ζαγόρι, στους ποδηλατικούς αγώνες Zagori Greveniti Bike 83km αγωνίστηκαν οι αθλητές μέλη του ΣΔΥΒ Μάριος Αδαλόγλου, Αντώνης Βλάχος, Σαράντης Αραμπατζής, που κατέλαβαν τις θέσεις 39, 126 και 142 αντίστοιχα με χρόνους 2:58:33, 3:51:08 και 4:06:51. Στον Μύτικα, στην κορυφή του Ολύμπου και της Ελλάδας ανέβηκαν τη Δευτέρα 8 Ιουλίου Χρήστος Βαργιαμίδης και Χρήστος Μπάντης.

Η δράση της εβδομάδας συνεχίστηκε το απόγευμα της Τρίτης 9 Ιουλίου, με τη συμμετοχή των δρομέων του ΣΔΥΒ στον 5ο Καραμάνειο Δρόμο Υγείας Δράκειας. Η απόσταση του αγώνα ήταν φέτος 2.900 μέτρα, δηλαδή 300 μέτρα περισσότερο από πέρυσι, λόγω τροποποίησης από τις καταστροφές που προκάλεσαν οι πλημμύρες. Η υψομετρική του αγώνα είναι 140 μέτρα (ως πέρυσι 100μ). Σε μια πολύ όμορφη στιγμή, ο 15χρονος Βασίλης και ο Στέργιος Κουσκουρίδας τερμάτισαν μαζί στην 3η θέση με 15:27. Ακολούθησαν οι Κώστας Παλάντζας 6ος με 16:28, Χαράλαμπος Ταγαρας 8ος με 17:11, Κώστας Σαλπαδήμος 9ος με 17:17, Μάριος Μόναχος 11ος18:41, Σπύρος Σαλπαδήμος 20ος 21:55, Κάλλη Σαράφη 5η 24:33, Νικολός Βογιαζίδης 28ος24:46, Βούλα Μακεδόνα 8η 26:40. Με επιτυχία έγινε επίσης ο Παιδικός Αγώνας. Την εκδρομή στην Δράκεια ακολούθησαν οι Γιώργος Παπαϊωάννου, Ισμήνη Ξηραδάκη.

Χαρακτηριστική ήταν η υποδοχή των κατοίκων στους δρομείς με κεράσματα, η συνδρομή της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων. Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου ευχαριστεί τον Αναπτυξιακό - Πολιτιστικό Σύλλογο "Η ΔΡΑΚΕΙΑ" για τη συνεργασία όπως πάντα, και για την όμορφη εκδήλωση.

Εγγραφές για τους προσεχείς αγώνες

Εγγραφές για όλους τους προσεχείς αγώνες, καθώς και για τον Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων, γίνονται από τον ΣΔΥΒ με επικοινωνία με το ΔΣ, επίσης στον Κώστα Παλάντζα, τηλ. 6993953012, και στο μέιλ sdyvolou@gmail.com, καθώς και στις συναντήσεις των μελών του ΣΔΥΒ στο στάδιο ΕΑΚ κάθε Δευτέρα σε νέα ώρα για το καλοκαίρι, από 20.00 ως 20.30, καθώς και στα γραφεία του ΣΔΥΒ στο Πανθεσσαλικό κάθε Πέμπτη από ώρα 17.00 ως 17.30. Παράλληλα γίνονται κρατήσεις για τα λεωφορεία και για το ξενοδοχείο για τον Αυθεντικό Μαραθώνιο και τηρείται λίστα αναμονής για τυχόν θέσεις που θα ελευθερωθούν, καθώς οι εγγραφές ολοκληρώθηκαν. Επίσης ξεκίνησαν οι εγγραφές για τον 6ο Αγώνα Δρόμου Καλών Νερών που θα γίνει την Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου. Οι δηλώσεις εκτός των προαναφερόμενων τρόπων γίνονται στο λινκ bit.ly/kalanera24, ενώ προς διευκόλυνση όσων μένουν στον Βόλο, πραγματοποιούνται και στο κατάστημα Aspirina, Δημητριάδος 160.