Στο Olympus Marathon οι δρομείς του Κενταύρου

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η επετειακή 20η διοργάνωση του Olympus Marathon, το τριήμερο 28-30 Ιουνίου 2024 και συνολικά στους αγώνες πήραν μέρος αθλητές και αθλήτριες από 33 χώρες!

Η διοργάνωση του Olympus Marathon, που πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Τουρισμού, του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού και του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, περιλαμβάνει πέντε διαφορετικές  αποστάσεις αγώνων.

Ο “Olympus Marathon”, είναι ένας  αγώνας απόστασης 44χλμ στο Βουνό των Θεών με 3350μ θετικής υψομετρικής, έγινε το Σάββατο 29 Ιουνίου και η εκκίνηση δόθηκε στις 06:05 το πρωί με την ανατολή του ηλίου, από το Αρχαιολογικό Πάρκο στο Δίον. Η διαδρομή του αγώνα αποτελεί την ιερή πορεία της αρχαιότητας, τότε που οι προσκυνητές της πόλης του Δίου ανηφόριζαν κάθε καλοκαίρι στις κορυφές του Ολύμπου για να τιμήσουν το Δία.

Στην εκκίνηση βρέθηκαν  600 αθλητές, ανάμεσα τους και δύο δρομείς του Κενταύρου, που τερμάτισαν με επιτυχία ο Κώστας Βερόγκος και ο Νικόλαος Πορταρίτης. Ο Κώστας κάλυψε τα 44km  του απαιτητικού αγώνα σε χρόνο 6:41:44 (40η θέση γενικής κατάταξης) και ο Νίκος σε χρόνο 9:54:55, στην πρώτη του συμμετοχή στη διοργάνωση.

Στον αγώνα «Στην Κόψη των Αετών», απόστασης 12,5χλμ με θετική υψομετρική διαφορά +600μ, ο οποίος έχει γίνει πολύ δημοφιλής τον τελευταίο καιρό, πήραν εκκίνηση 474 αθλητές, με τον εξαιρετικό για άλλη μια φορά Νικόλαο  Δήμτσα να τερματίζει στην  5η θέση της γενικής κατάταξης με χρόνο 1:15:21. Με επιτυχία τερμάτισαν επίσης οι:

Σπύρος  Βλαχόπουλος 1:52:53

Γιώργος  Πετικόπουλος 2:13:10

Νάνσυ  Παλάσκα 2:13:44

Μαρία  Παπαδήμα 2:56:37

Αλέξανδρος  Ασημακούλας 3:23:02

Στον αγώνα «κάθετου χιλιόμετρου» “Olympus Vertical”  απόστασης 4.25km με 1000m θετικής υψομετρικής διαφοράς, στο γνωστό και πανέμορφο μονοπάτι «Γομαροστάλι» έτρεξαν  η Χριστίνα Μαρούγκα που τερμάτισε με χρόνο 1:33:00 και η Δήμητρα Κωνσταντίνου με χρόνο 1:34: 23.

Στο μικρότερο αγώνα της διοργάνωσης “Melindra Trail” απόστασης 5χλμ και θετική υψομετρική διαφορά +180μ τερμάτισε με επιτυχία η Κωνσταντίνα Γούβαλη με χρόνο 1:04:03.

Στον παιδικό αγώνα,  ο Άγγελος Φλέτσιος-Έξαρχος βρέθηκε ανάμεσα στα τριακόσια πενήντα παιδιά που πήραν μέρος στην ξεχωριστή και όμορφη διοργάνωση του Ολύμπου.