Σε Ελλάδα κι εξωτερικό οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

1:13:55 ο Δημήτρης Γκουβάνης στον Ημιμαραθώνιο Κοπεγχάγης. Σε 7 ακόμη αγώνες στην Ελλάδα οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Με 25.000 δρομείς από όλες τις χώρες έγινε την Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου ο Ημιμαραθώνιος Κοπεγχάγης, και τρεις δρομείς του ΣΔΥ Βόλου βρέθηκαν στην πρωτεύουσα της Δανίας. Ο Δημήτρης Γκουβάνης έκανε έναν από τους πιο εξαιρετικούς αγώνες που έχει γίνει από δρομέα του ΣΔΥΒ στα πρόσφατα έτη, και τερμάτισε σε χρόνο 1 ώρα 13:55. Πέτυχε έτσι έναν από τους καλύτερους χρόνους όλων των εποχών σε Ημιμαραθώνιο και τον καλύτερο εδώ και πολλά χρόνια, για δρομέα του συλλόγου. Ο Δημήτρης Γκουβάνης έτρεξε τα πρώτα 5 χιλιόμετρα σε 17:20, τα επόμενα 5 σε 17:32 (10χλμ 34:51), τα επόμενα 5 σε 17:28 (15αρι 52:19), τα άλλα 5 σε 17:43 (20αρι 1:10:01), και τα τελευταία 1.100 μέτρα σε 3:54. Ο μέσος ρυθμός του ήταν 3:30 ανά χιλιόμετρο.

Επιτυχημένο αγώνα στην Κοπεγχάγη έκαναν επίσης ο Χρήστος Γκουβάνης με χρόνο 1 ώρα 37:19, και η Ανθούλα Γιάκα, με 1 ώρα 54:33.

Οι δρομείς του ΣΔΥΒ έτρεξαν το ίδιο Σαββατοκύριακο και σε 7 αγώνες που έγιναν στην Ελλάδα. Η αρχή έγινε το πρωί του Σαββάτου με το 5° Νάουσα Βέρμιο Τrail, στη διαδρομή «1ο 6 Κορφές Marathon» 44km. Ο Απόστολος Μπαρμπούλης τερμάτισε έναν ακόμη ορεινό Μαραθώνιο έχοντας πολλές δεκάδες συμμετοχές σε αντίστοιχους και πιο μεγάλους αγώνες μαζί με τους ultra. Αυτή τη φορά πήρε την 38η θέση με χρόνο 7 ώρες 59:08. Ο Κώστας Καλαγκάνης τερμάτισε στην 72η θέση με χρόνο 9 ώρες 45:25, και ο Γιάννης Φιλομούζης στην 73η θέση με 9 ώρες 47:58.

Στους αγώνες της Κυριακής, ο Γιώργος Δαφνής κατέλαβε την 4η θέση στον Ημιμαραθώνιο Καλλιθέας μετά από πολύ καλό αγώνα, με χρόνο 1 ώρα 21:06, ενώ 34η στις γυναίκες ήταν η Ευδοκία Μαρκά με 2 ώρες 10:50. 17ος τερμάτισε ο Αλέξανδρος Λουλούδης στα 10 χιλιόμετρα με χρόνο 44:59.

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ζήνωνας Λουλούδης στην Οίτη στον 17ο Hercules Mountain Marathon, στη διαδρομή «Μαραθώνιος Ηρακλής» απόστασης 42,3 χιλιομέτρων με υψομετρική 2.900 μέτρα, και πήρε την τρίτη θέση στην κατηγορία με χρόνο 9 ώρες 09:43. Στις Φαρμακίδες 6,2χλμ, ο Θανάσης Χάδος κατέλαβε τη 2η θέση στη γενική κατάταξη με 43:16. Ακόμη 3 δρομείς του ΣΔΥΒ έτρεξαν στον «Ημιμαραθώνιο Ελλέβορος» 16,2χλμ : 61ος ήταν ο Χαράλαμπος Ταγάρας με 3:09:03, 70ος ο Ηλίας Γκοντογιάννης με 3:14:23, 77ος ο Γιάννης Μυλωνάς με 3:17:00.

Τη μνήμη της μεγάλης αθλήτριας τίμησαν οι δρομείς που έτρεξαν στο «Koufalia Hill Run Δήμητρα Ιορδανίδου 2023». Ο Αμβρόσιος Δημητριάδης με 27:45 τερμάτισε 3ος στη γενική κατάταξη των 6 χιλιομέτρων.

8ος τερμάτισε ο Νίκος Σκούταρης στον Δρόμο του Επαμεινώνδα (Ημιμαραθώνιος) στη Θήβα με 1:33:48. Ο Νεκτάριος Βερυκάκης ακολούθησε 102ος με 2:06:25.

Στο "VoioRace - Ορεινός Αγώνας Δρόμου Μπούρινου" στον Νομό Κοζάνης, ο Μάριος Αδαλόγλου πήρε την 29η θέση με 1:18:48 στα 7 χιλιόμετρα.

Στον 4ο Νυχτερινό Αγώνα Δρόμου Ρεθύμνου, η Ελένη Μόσιου ήταν 21η στα 5 χιλιόμετρα με 30:02.

Αυτό είναι το πρόγραμμα που ακολουθεί από τον Οκτώβριο για τους δρομείς του ΣΔΥΒ, ως και το τέλος του έτους. Τονίζεται ότι οι εγγραφές για τον 11ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης λήγουν την Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου, και όποιος θέλει να γραφτεί, πρέπει να το δηλώσει στον σύλλογο στις λίγες ημέρες που μένουν.

Την 1η Οκτωβρίου θα γίνει ο 3ος Ημιμαραθώνιος Σερρών. Επίσης την 1η Οκτωβρίου θα γίνει ο εξ αναβολής 14ος Πανελλήνιος Αγώνας Δρόμου ΔΕΗ Μνήμες Λιγνίτη στην Πτολεμαΐδα με δωρεάν διαμονή – διατροφή, όπως εξασφάλισε ο ΣΔΥΒ για τα μέλη του. Ο ΣΔΥΒ θα κάνει τις προσθαφαιρέσεις που θα του ζητήσουν οι δρομείς του, σε σχέση με την αρχική λίστα του αγώνα που επρόκειτο να γίνει στις 10 Σεπτεμβρίου.

Στις 15 Οκτωβρίου, το 4ο ΗΡΑΚΛΗΣ Γορίτσα Trail 2023 διοργανώνεται από τον ΣΔΥ Βόλου, σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Θεσσαλίας. Η Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Ν. Μαγνησίας θα προσφέρει τις πολύτιμες υπηρεσίες της στην κάλυψη της διοργάνωσης. Οι εγγραφές γίνονται στο λινκ bit.ly/goritsa23. Προς διευκόλυνση όσων μένουν/βρίσκονται στον Βόλο, εκτός από όλους τους άλλους τρόπους εγγραφών που πραγματοποιεί ο ΣΔΥ Βόλου, εγγραφές για αυτό τον αγώνα γίνονται και στο κατάστημα Aspirina, Δημητριάδος 160.

Στις 21 Οκτωβρίου θα γίνει ο 11ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης. Οι εγγραφές ολοκληρώνονται την Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου, και όποιος θέλει να γραφτεί, πρέπει να το δηλώσει στον σύλλογο άμεσα.

Την ίδια ημέρα θα πραγματοποιηθεί ο 2ος Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Πάτρας Φάνης Τσιμιγκάτος. Ο ΣΔΥΒ εξασφάλισε δωρεάν μετακίνηση για την Πάτρα με αυθημερόν επιστροφή, με το λεωφορείο που θα ναυλώσει η διοργάνωση για τους συλλόγους της ΕΟΣΛΜΑ-Υ, το οποίο θα ξεκινήσει από τη Λάρισα και θα περάσει από τον Βόλο. Για τις 19/11 ορίστηκε ο «Θεοφίλειος» Αγώνας Ορεινού Τρεξίματος στην Ανακασιά Πηλίου.

Για τις 11-12 Νοεμβρίου προγραμματίστηκε ο 40ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας. Οι συμμετοχές του ΣΔΥ Βόλου της ομαδικής εγγραφής εκτοξεύθηκαν στις 177, χωρίς μάλιστα να υπολογίζονται όσοι γράφτηκαν ατομικά, και ο ΣΔΥΒ συνεχίζει να κρατά λίστα αναμονής για τα μέλη του που θα ζητήσουν νέες εγγραφές. Μέλη που γράφτηκαν αλλά τελικά δεν θα συμμετέχουν, μπορούν να το αναφέρουν ώστε να αντικατασταθεί η θέση τους από επιλαχόντα. Ο σύλλογος εξακολουθεί να δέχεται πληρωμές για τα 2 λεωφορεία και για το ξενοδοχείο για όσους θα ακολουθήσουν την ομαδική εκδρομή για τον αγώνα. Στην εκδρομή μπορούν να μετέχουν και φίλοι/συγγενείς, ακόμη και αν δεν τρέξουν.

Για εγγραφές για όλους τους αγώνες, για εγγραφές νέων μελών, για την εκδρομή, για λεωφορείο - ξενοδοχείο για τον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας, για όλα τα θέματα του συλλόγου, γίνονται οι συναντήσεις των μελών του ΣΔΥΒ κάθε Τετάρτη στο στάδιο ΕΑΚ Βόλου από ώρα 19.00 ως 19.30. Εναλλακτικά κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να επικοινωνεί με τη σελίδα του ΣΔΥΒ, με το ΔΣ, με τον Κ. Παλάντζα στο 6993953012. Στις συναντήσεις ο σύλλογος θα εξακολουθήσει κάθε βδομάδα να συγκεντρώνει για του