Eξαιρετικοί σε Ελλάδα και εξωτερικό oι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Πολύ δυναμικά μπήκε και ο Ιούνιος για τους δρομείς - μέλη του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου που έδωσαν το παρόν σε 10 διοργανώσεις όλων των τερέν και των αποστάσεων στον Νομό Μαγνησίας (Αλόννησος), σε όλη την Ελλάδα, και στο εξωτερικό, σε Οχρίδα και Αμβούργο.

Με όμορφο τρόπο έγινε το ξεκίνημα των συμμετοχών το βράδυ του Σαββάτου 3 Ιουνίου στην Αθήνα με το 1ο Nea Smyrni Night Run, με οικογενειακή συμμετοχή : ο πατέρας Βασίλης Αθανασίου τερμάτισε 57ος στα 10 χιλιόμετρα με 44:40, ενώ η Ζωή Καρατζόγλου και η 12χρονη Θάλεια Αθανασίου, μητέρα και κόρη, έτρεξαν μαζί στα 5 χιλιόμετρα χαλαρά σε 50:32.

Για πρώτη φορά ο trail runner Χρήστος Αγνουσιώτης έτρεξε σε αγώνες στίβου, και πέτυχε εντυπωσιακό χρόνο 36:05 στα 10 χιλιόμετρα στη Ρόδο, νικητής στα 2α Δωδεκανησιακά Δάφνεια 2023

Οι αγώνες της Κυριακής

Στην Αλόννησο πραγματοποιήθηκε το Alonissos Challenge 2023, με την Τόνια Τσιρογιάννη να ανεβαίνει στο βάθρο των νικητριών, δεύτερη γενικής γυναικών στα 10 χιλιόμετρα με χρόνο 58:04. Η πρώτη δρομέας ήταν από την Κύπρο, ενώ η τρίτη από τη Μεγάλη Βρετανία. Τετραπλή οικογενειακή συμμετοχή υπήρξε από τους Χρήστο Βαλιάντζα (7ος στα 20χλμ με 1:55:11), Ζαχαρία Βαλιάντζα (28ος στα 10χλμ με 1:03:58), Κάλλη Σαράφη (9η στα 10χλμ με 1:10:28), Γιάννη Βαλιάντζα. Στην 11η θέση τερμάτισε ο Αχιλλέας Καλαμάκης τα 20 χιλιόμετρα με 2:03:28, ενώ με 3 ώρες 15:10 η Βούλα Μακεδόνα πήρε την 6η θέση στις γυναίκες στα 20χλμ.

Τη 2η θέση στη γενική κατάταξη κατέκτησε ο Γιώργος Δαφνής στον Ληλάντιο Ημιμαραθώνιο Χαλκίδας 2023 και έπιασε το όριο για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου. Από φέτος τα όρια άλλαξαν και δυσκόλεψαν πολύ, και ο Γιώργος Δαφνής με μεγάλο αγώνα και με ατομικό ρεκόρ 1 ώρα 17:08 ήταν ο ένας από τους 2 δρομείς του αγώνα που πέτυχαν τον χρόνο-στόχο. Τη 2η θέση στη γενική κατάταξη γυναικών κατέκτησε η Βάνα Σπύρου με χρόνο 1 ώρα 43:10, ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια. Ο Κώστας Ξένος με 1:54:01, ακολούθησε στην 93η θέση. Η Ευδοκία Μαρκά τερμάτισε 7η στις γυναίκες στα 5 χιλιόμετρα με 21:18.

Πανέμορφα τοπία επιφύλασσε στους trail runners που έτρεξαν στη Δομνίστα Ευρυτανίας, στο 2nd Evrytania Trail Races. Ο Χρήστος Παρασκευάς στέφθηκε μεγάλος νικητής στα 30 χιλιόμετρα με 2:53:05. Στα 20χλμ, 8η στις γυναίκες τερμάτισε η Κλαίρη Βασιλείου με 3:22:48, 12η η Ντέμα Ιωαννίδου με 3:30:54, 20η η Λίνα Παπακυριαζή με 4:32:09. Οι διαδρομές αυτές έγιναν την Κυριακή, ενώ μια μέρα πριν έγιναν τα 12 χιλιόμετρα όπου ο Πασχάλης Στάνιος ήταν 34ος με 1:57:46.

Στον Γράμμο, ο Στέργιος Κουσκουρίδας αναδείχθηκε νικητής στην κατηγορία και 11ος στη γενική κατάταξη στα 10 χιλιόμετρα του 5οs Grammos Mountain Run, με χρόνο 1 ώρα 09:18. Στο Vertical 5 χιλιομέτρων ο Μάριος Αδαλόγλου κατέλαβε τη 2η θέση στη γενική κατάταξη με 58:35.

Τη 2η θέση στη γενική κατάταξη κατέκτησε ο Θανάσης Χάδος στις Ράχες Φθιώτιδας στο 3o Raches Run – Agroinvest στα 5χλμ με 20:17. Όγδοος ήταν ο Πάνος Κακογιάννης με 23:08, 36ος ο Γιώργος Παπαϊωάννου με 27:48. Στο βάθρο των γυναικών με την 3η θέση ανέβηκε η αθλήτρια του ΓΣ Βόλου Ματίνα Λίντζου με 26:40. Στα 10 χιλιόμετρα, 16ος ήταν ο Γιώργος Παπαϊωάννου με 53:04, και ο 22ος ο Ηλίας Γκοντογιάννης με 56:04.

Δύο χρυσά μετάλλια με ισάριθμες νίκες στα 100 και στα 200 μέτρα (14.93 και 31.71 αντίστοιχα), κατέκτησε ο Στράτος Συμεωνίδης στο μίτινγκ βετεράνων στίβου που έγινε στο στάδιο Πανελληνίου στην Αθήνα, "2α Μπακογιάννεια".

Και στο εξωτερικό

Στα 107 χιλιόμετρα (υψομετρική 5.000 μέτρα) του Ohrid Ultra-Trail στην Οχρίδας έτρεξε ο Απόστολος Μπαρμπούλης και τερμάτισε σε 22 ώρες 43:49, στην 28η θέση μαζί με 2 ακόμη Έλληνες δρομείς σε κοινό τερματισμό, την Ασημίνα Ιγγλέζου και τον Αναστάσιο Δραγανίδη. Μάλιστα ο Απόστολος Μπαρμπούλης έτρεξε επιπλέον 9 χιλιόμετρα και 350μ υψομετρική εξαιτίας χασίματος στη διαδρομής, έτσι διένυσε συνολικά 116χλμ.

Ο Ηλίας Νόλης είναι πλέον Iron Man. Τερμάτισε το Ironman του Αμβούργου (3.800μ κολύμβηση, 180χλμ ποδήλατο, Μαραθώνιος τρέξιμο), και μάλιστα με εξαιρετική επίδοση, 10 ώρες 15:32. Είναι χαρακτηριστικό ότι έτρεξε τον Μαραθώνιο σε 3:24:15, ενώ είχε κάνει αμέσως πριν σε 7 σχεδόν ώρες τα άλλα 2 επί μέρους αθλήματα.

Εγγραφές για τον 40ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας

Το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός της χώρας μας που διαφημίζει την Ελλάδα σε όλο τον πλανήτη είναι ο Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας, που θα διεξαχθεί για 40η φορά στις 11 και 12 Νοεμβρίου 2023. Οι ομαδικές εγγραφές άνοιξαν, ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου θα μετέχει με την πολυπληθέστερη ομάδα της ιστορίας του στη διοργάνωση, και τα μέλη του που θα τρέξουν στον αγώνα, μπορούν να γράφονται κάθε Τετάρτη στις συναντήσεις μελών του συλλόγου που γίνονται στο στάδιο ΕΑΚ Βόλου από ώρα 19.00 ως 20.00. Εγγραφές γίνονται επίσης με τον ίδιο τρόπο για τον 17ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων (23-24 Σεπτεμβρίου), όπως και εγγραφές νέων μελών. Εναλλακτικοί τρόποι εγγραφής, όλες οι πληροφορίες και οι κανονισμοί, πληροφορίες για τη μετάβαση - διαμονή, δημοσιεύονται στη σελίδα του ΣΔΥΒ στο λινκ https://voloshalfmarathon.gr/sdyv.