Δεκάδες συμμετοχές και διακρίσεις για τον "Κένταυρο" σε αγώνες δρόμου

Δεκάδες συμμετοχές και διακρίσεις καταγράφουν οι δρομείς του Κενταύρου σε αγώνες δρόμου που διεξάγονται σε όλη την Ελλάδα.

Την Κυριακή 7 Μαΐου έγινε στη Λάρισα ο 12ος Ιπποκράτειος αγώνας και ο Κένταυρος ¨έτρεξε¨ και στις δύο αποστάσεις των  10χλμ.  και 3χλμ. με τη Δήμητρα Γιαταγάνα και τη  Νίκη Μουλά  να ανεβαίνουν στο βάθρο καθώς τερμάτισαν στη 2η και 3η θέση αντίστοιχα ηλικιακής κατηγορίας στα 10χλμ.

Κωνσταντίνα Γούβαλη 23:01

Στα 1000μ ο μικρός Άγγελος Φλέτσιος Έξαρχος.

Παράλληλα  στη  Θεσσαλονίκη έγινε  το  "7th Panorama Charity Fun Run" και  η  Τζωρτζίνα Ζούζουλα τερμάτισε στη 2η θέση στα 5χλμ. και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Το Σάββατο 6 Μαΐου  στην Κατερίνη ο Χρήστος Τσέλιος, o Αλέξανδρος Ασημακούλας και η Κωνσταντίνα Γούβαλη έτρεξαν στα 5χλμ. του ¨Olympic beach night run¨ με το Χρήστο να τερματίζει στην 9η θέση της γενικής κατάταξης.

Στο 1ο Πίνοβο trail στο Δήμο Αλμωπίας έτρεξε την Κυριακή 7 Μαΐου ο Γιώργος Πετικόπουλος, στον αγώνα των 14χλμ. και τερμάτισε με επιτυχία με χρόνο 1:53:02.

Στο 12ο Ορεινό αγώνα "Ανόπαια Ατραπός" 15,2 χλμ. στις Θερμοπύλες την ίδια μέρα, τερμάτισαν με επιτυχία ο Χρήστος Γιάννης με 1:48:45 και ο Βασίλης Ζαφειρίου με 1:58:09

Στο Καυτατζόγλειο Στάδιο στη Θεσσαλονίκη έγινε την Πέμπτη και την Παρασκευή 11 και 12 Μαΐου, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ με το Γιώργο  Παρίσση να κατακτά  δύο ασημένια μετάλλια:  στα 5000μ. (Τ12) με χρόνο 24:10 και στα 1500μ.(Τ12)  με χρόνο 6:29 αποδεικνύοντας  για άλλη μια φορά ότι η δύναμη ψυχής ξεπερνάει κάθε δυσκολία.

Στους Παλαιούς Πόρους και στον ορεινό αγώνα "Pourlia trail" έτρεξαν την Κυριακή 14 Μαΐου  ο Χρήστος Τσέλιος, ο οποίος κατέλαβε την 8η θέση γενικής κατάταξης στον αγώνα των  11χλμ με 1:13:57 και ο Αλέξανδρος Ασημακούλας με την Κωνσταντίνα Γούβαλη  στα 5χλμ με χρόνο 54:05

Στο Δήμο Χαλκηδώνας  έγινε την Κυριακή και  το ¨Axios Running Festival¨ με το  Γιώργο Πετικόπουλο να τερματίζει τον ημιμαραθώνιο στη 2η θέση ηλικιακής  με χρόνο  2:07:23.