Ιστορικές στιγμές και διακρίσεις για τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου στον Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης και σε άλλους 5 αγώνες

Μεγάλες στιγμές έζησαν οι χιλιάδες δρομείς από όλο τον κόσμο που έτρεξαν την Κυριακή 30 Απριλίου στον 17ο Διεθνή Μαραθώνιο Δρόμο Θεσσαλονίκης «Μέγας Αλέξανδρος», και βέβαια οι αθλητές του ΣΔΥ Βόλου, μερικοί από τους οποίους γράφτηκαν με τη συμμετοχή τους και τις διακρίσεις τους με χρυσά γράμματα στην ιστορία του αγώνα.

Μάλιστα ο Κώστας Σκοτίδης τερμάτισε σε χρόνο 2 ώρες 47:46 και πέτυχε την καλύτερη επίδοση από δρομέα του ΣΔΥΒ και γενικότερα από Βολιώτη μαραθωνοδρόμο, από τον Μάιο του 2015 και μετά. Τις καλύτερες επιδόσεις αμέσως πριν είχαν πετύχει, 2:43:59 στις 9 Νοεμβρίου 2014 ο Σπαρταθλητής του ΣΔΥΒ Θάνος Γουλομήτρος αγωνιζόμενος με τον ΓΣ Βόλου στον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας, και ο Νίκος Σκούταρης μέλος του ΣΔΥΒ και του ΣΑΠΠΑ Ζωγράφου τότε, 2:44:30 στον Μαραθώνιο Ρόδου στις 26 Απριλίου 2015.

Ο Κώστας Σκοτίδης δήλωσε : «Ένας από του στόχους του κάθε δρομέα είναι να "κατέβει" τις 3 ώρες σε ένα Μαραθώνιο (42,2 χλμ.). Για μένα αυτός ο στόχος επετεύχθη με την τρίτη απόπειρά μου στην απόσταση, στον 17ο Μαραθώνιο Δρόμο Μέγας Αλέξανδρος. Έτσι λοιπόν κάλυψα την απόσταση σε 2:47:46 και αυτό ήταν μόνο η αρχή. Η χαρά και τα συναισθήματά μου ήταν απερίγραπτα, γι’αυτό θέλω να ευχαριστήσω αλλά και να αφιερώσω αυτή τη "νίκη" σε όλους τους φίλους και συναθλητές μου που με τις συμβουλές τους γίνομαι καλύτερος και βέβαια στην οικογένειά μου που είναι δίπλα μου σε κάθε φάση της ζωής μου!».

Φυσικά ο Κώστας Σκοτίδης με τον χρόνο αυτό πέτυχε και την ένταξη στη λίστα των καλύτερων Ελλήνων μαραθωνοδρόμων 2023, κάτι που εξασφάλισε επίσης ο Μίλτος Καραπιπέρης που τερμάτισε σε 2:55:51. Το ίδιο πέτυχε, και μάλιστα για 3η συνεχόμενη χρονιά η Βάνα Σπύρου που με χρόνο 3:43:52 μπήκε στη λίστα των καλύτερων Ελληνίδων μαραθωνοδρόμων 2023. Η Βάνα Σπύρου αναδείχθηκε επίσης 1η στην ηλικιακή κατηγορία στον Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης, όπως και ο Οδυσσέας Πάνου, ενώ τη 2η θέση στην κατηγορία κατέκτησε η Ευαγγελία Παπαχρήστου. Η Ευαγγελία Παπαχρήστου είναι η παλαιότερη Βολιώτισσα μαραθωνοδρόμος και η παλαιότερη δρομέας του ΣΔΥΒ, είναι η αντιπρόεδρος του συλλόγου, συνεχίζει πάντα εν ενεργεία, και τερμάτισε τον 26ο της Μαραθώνιο σε Ελλάδα, Ευρώπη, Βοστώνη, Σικάγο κ.α. 16 συμμετοχές στον Μαραθώνιο Θεσ/κης και στις παράλληλες αποστάσεις συμπλήρωσε ο Κώστας Παλάντζας στις 17 διοργανώσεις του αγώνα.

Ο ΣΔΥ Βόλου τρέχει στον Μαραθώνιο Θεσσαλονίκης από την πρώτη χρονιά που αυτός έγινε, το 2006. Αυτές ήταν φέτος οι συμμετοχές του συλλόγου, στον δεύτερο μεγαλύτερο Μαραθώνιο της Ελλάδας :

Έλλη Τασιά 37:03

Βέβαια οι συμμετοχές του ΣΔΥΒ στους αγώνες της Κυριακής 30 Απριλίου δεν σταμάτησαν στη Θεσσαλονίκη. Ο Κίσσαβος φιλοξένησε τον "Kissavos Marathon Race Ευάγγελος Κουμπάρος 2023", και 23 δρομείς του ΣΔΥ Βόλου έδωσαν το παρόν πετυχαίνοντας την πολυπληθέστερη συμμετοχή του συλλόγου από δημιουργίας του αγώνα. Μάλιστα στα 40 χιλιόμετρα ο Χαράλαμπος Μαντζίρης με χρόνο 4 ώρες 39:08 κατέλαβε την 5η θέση, ενώ 5ος ήταν και ο Πέτρος Γεωργούλας με 1:59:03 στα 21χλμ. Στις κατηγορίες των 21 χιλιομέτρων πρώτος ήταν ο Γιάννης Αργύρης, 2ος ο Πέτρος Γεωργούλας. Στα 12 χιλιόμετρα, δεύτερος ήταν στην κατηγορία με 1:05:26 ο Απόστολος Κουτσουμπές, 2ος ο Στέργιος Κουσκουρίδας με 1:10:58, και τρίτη με 1:18:46 η Κλεοπάτρα Καρακώστα. Αναλυτικά οι συμμετοχές :

24η Κωνσταντία Σκορδα 1:38:49

Ένας νέος ορεινός αγώνας και μάλιστα πολύ επιτυχημένος και σε πανέμορφη διαδρομή ήταν το Lake Plastiras Trail που έγινε στη Λίμνη Πλαστήρα. Ο Απόστολος Μπαρμπούλης ήταν εξαιρετικός στην απόσταση των 44 χιλιομέτρων και κατέλαβε την τρίτη θέση στη γενική κατάταξη με 5 ώρες 34:24. Στα 22 χιλιόμετρα, τη 12η θέση στις γυναίκες πήρε με 4:27:36 η Κωνσταντία Σπανού που μάλιστα ήταν 4η στην ηλικιακή κατηγορία. Στα 10χλμ, σε 56:24 τερμάτισε ο Ηλίας Κωστούδης και πήρε την 30η θέση.

Στο βάθρο του αγώνα των 6 χιλιομέτρων "Μονοπάτι Παρνασσού", ανέβηκε ο Θανάσης Χάδος, δεύτερος στη γενική κατάταξη με 35:43. Την 31η θέση κατέλαβε ο Πάνος Κακογιάννης με χρόνο 48:09.

Στο Στρατονικό Όρος, στον Σταυρό Θεσσαλονίκης πραγματοποιήθηκε το Sougliani Trail 2023. Η διαδρομή περνά από τρεις δασικούς οικότοπους με φυλλοβόλα πλατύφυλλα δέντρα : αρχέγονα δάση από οξιές, δρυς και αιωνόβιες μεγάλες καστανιές. Στα 13 χιλιόμετρα αγωνίστηκε ο Ντίνος Πεταλωτής και τερμάτισε 96ος σε 3 ώρες 03:26.

Εξαιρετικοί οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου και στον 7ο Λαϊκό Αγώνα Δρόμου Δάσους Κουρί που έγινε μια μέρα πριν, το απόγευμα του Σαββάτου 29 Απριλίου, επέστρεψαν γεμάτοι διακρίσεις. Μάλιστα το γυναικείο team εξασφάλισε τη νίκη στη γενική κατάταξη γυναικών τόσο στα 10 χιλιόμετρα όσο και στα 5, αντίστοιχα με την Εύη Μυλωνά, και την Κατερίνα Καραντζιά η οποία ήταν και 5η γενικής στα 5χλμ με την επιστροφή της σε αγώνα δρόμου ύστερα από 3μισυ χρόνια καθώς έγινε μητέρα. Την 3η θέση στα 5 χιλιόμετρα κατέλαβε ο Νίκος Βαούτης, ενώ πολλές ήταν οι επιτυχίες και στις κατηγορίες. Αναλυτικά ο απολογισμός των συμμετοχών του ΣΔΥΒ :

5 Αντώνης Νικολόπουλος 44:26 2ος κατηγορία
6 Απόστολος Κουβλάκης 44:41 3ος κατηγ.
8 Τριαντάφυλλος Νικολάου 45:59
9 Χρήστος Βαλιάντζας 46:17 1ος κατηγ.
10 Γιώργος Ζαμπέτογλου 46:39
1η Εύη Μυλωνά 47:30
14 Κώστας Χατζηευφραιμίδης 48:52 2ος κατηγ.
21 Γιάννης Καναράς 50:53