Σε αγώνες ανά την Ελλάδα οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Σε 12 αγώνες δρόμου, βουνού και υπεραποστάσεων, καθώς ακόμη και σε έναν ποδηλασίας αγωνίστηκαν οι αθλητές μέλη του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου στις δύο πρώτες βδομάδες του Απριλίου, πριν ακολουθήσει το ρεπό για ανασύνταξη δυνάμεων λόγω του Πάσχα.

Ο ένας από αυτούς ήταν βέβαια ο 7ος Ημιμαραθώνιος Βόλου, ο αγώνας που όλη η Ελλάδα συνεχίζει να μιλά με τα καλύτερα λόγια και περιμένει με ανυπομονησία τη διοργάνωση του 2024. Εκείνο το Σαββατοκύριακο οι δρομείς του ΣΔΥΒ έτρεξαν σε ακόμη 5 αγώνες, με την αρχή να γίνεται το Σάββατο 1 Απριλίου με τον Speedway Ultra, έναν πρωτότυπο ορεινό αγώνα που διεξάγεται στο Καλλίφυτο Δράμας, με στόχο της διοργάνωσης να είναι ο γρηγορότερος αγώνας 100 χιλιομέτρων που έχει τρέξει ένας trail runner, καθώς αποκλείονται οι κορυφές των βουνών, και όσο είναι δυνατό και τα πολλά υψομετρικά. Η διαδρομή ήταν τελικά 102 χιλιομέτρων, και η υψομετρική όχι και τόσο λίγη : 3.500 μέτρα. Ο Απόστολος Μπαρμπούλης τερμάτισε 11ος με χρόνο 14 ώρες και 29 λεπτά 10``, τρέχοντας υπό καταρρακτώδη βροχή στις 4 τελευταίες ώρες. Στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων αγωνίστηκε η Κωνσταντία Σπανού, και τερμάτισε σε 56:21.

Δυνατοί αθλητές και πρωταθλητές έδωσαν το παρόν στο Race For Autism Gr την Κυριακή 2 του μήνα, τον αγώνα 5 χιλιομέτρων που έγινε στον Δήμο Βάρης - Βούλας - Βουλιαγμένης για την ευαισθητοποίηση και την αποδοχή του αυτισμού. 749 δρομείς τερμάτισαν, και την 3η θέση στη γενική κατάταξη κατέλαβε ο Γιώργος Δαφνής με χρόνο 17:48.

Ο 7ος Μετεωρίτικος Δρόμος έγινε στα Μετέωρα Καλαμπάκας, με 4 δρομείς μέλη του ΣΔΥ Βόλου να τερματίζουν στους εξής χρόνους τα 26 χιλιόμετρα : Λουκάς Πριτσάς 3:11:17, Γιώργος Φασούλας 3:11:42, Ζήνων Λουλούδης 3:43:37, Κλαίρη Βασιλείου 4:26:24.

Στον 11ο Χορτιάτη Trail Run που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη, η Ντέμα Ιωαννίδου με 3:21:57 στα 22 χιλιόμετρα αναδείχθηκε νικήτρια στην ηλικιακή κατηγορία. Στον παράλληλο αγώνα 2ος Kissos Trail Run 6km ο Αμβρόσιος Δημητριάδης ανέβηκε στο βάθρο με την 3η θέση στη γενική κατάταξη με 29:33.

Την ίδια ημέρα, στις 2 Απριλίου, έγινε στη Θεσσαλονίκη το Olympic Day Run Greece 2023 όπου έτρεξε ο Μάκης Κοσμίδης με χρόνο στα 10 χιλιόμετρα 55: 00.

Σπουδαίοι αγώνες έγιναν και το Σαββατοκύριακο 8-9 Απριλίου. Ο "Serres Circuit Run | 24h - 12h - 6h - 1/2 Marathon", ένας πρωτότυπος αγώνας έγινε το Σάββατο στην πίστα αυτοκινήτων Circuit των Σερρών. Ο Σπαρταθλητής του ΣΔΥΒ Θάνος Γουλομήτρος μετά από εξαιρετικό αγώνα κάλυψε 185 χιλιόμετρα και 867 μέτρα στον αγώνα των 24 ωρών, και κατέλαβε την 5η θέση, ενώ έπιασε και το όριο για Σπάρταθλο 2024. Τα εύσημα ανήκουν στην Τόνια Τσιρογιάννη, τον Αχιλλέα Καλαμάκη και την Κατερίνα Καραντζιά που ήταν η ομάδα υποστήριξης, και ξενύχτησαν μέσα στη παγωνιά για κάθετι που χρειαζόταν ο αθλητής.

Οι άλλοι αγώνες που έτρεξαν οι δρομείς του ΣΔΥΒ έγιναν την Κυριακή 9 Απριλίου. Στον 1ο Ημιμαραθώνιο Πάτρας η Βάνα Σπύρου κατέλαβε την 3η θέση στην ηλικιακή κατηγορία με 1:43:51, ενώ ο γιος της Δημήτρης Ζιζάνης στον πρώτο του αγώνα, τερμάτισε τα 5 χιλιόμετρα σε 28:27. Μετά από πολύ καλή εμφάνιση, ο Πασχάλης Στάνιος κατέρριψε την ατομική του επίδοση Ημιμαραθωνίου με 2:02:28.

Νέο πολύ δυνατό αγώνα έκανε ο Γιώργος Δαφνής στην Αθήνα, στο Kallithea Run 2023. Σημείωσε χρόνο 17:11, και κατέλαβε την 5η θέση μεταξύ των 660 δρομέων που αγωνίστηκαν.

Στον 6ο Αγώνα Πεδίου Άρεως «Στις Γειτονιές της Αθήνας» ο Νίκος Σκούταρης τερμάτισε στην 4η θέση της γενικής κατάταξης τα 10 χιλιόμετρα με 38:16.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου πραγματοποιήθηκε στη Δεσκάτη Γρεβενών σε απόσταση 30 χιλιομέτρων, με τον Φώτη Ζησιμόπουλο και την ολυμπιονίκη Χριστίνα Γιαζιτζίδου να αναδεικνύονται πρωταθλητές Ελλάδας. Παράλληλα έγινε το Run Deskati «Kωνσταντίνεια 2023», και οι αθλητές είχαν τη χαρά και να τρέξουν και να δουν τους κορυφαίους trail runners της χώρας. Από τον ΣΔΥΒ στον λαϊκό αγώνα 10 χιλιομέτρων ο Μιχάλης Άκερμαν τερμάτισε 18ος με 55:08, ενώ η Χρυσούλα Σακαβάρα 2η στις γυναίκες με 1:12:58.

Ο 4ος Κραυξίδειος Αγώνας Δρόμου έγινε στον Κραννώνα Λάρισας, με τον Ηλία Γκοντογιάννη να τερματίζει 81ος τα 14,5 χιλιόμετρα με χρόνο 1:24:30. Ο Νίκος Χαυτούρας πήρε την 51η θέση στα 5,4χλμ με 36:17.

Νικητής στην ηλικιακή κατηγορία και 14ος στη γενική κατάταξη τερμάτισε ο Στέργιος Κουσκουρίδας στον Frozen Peaks Lisse 2023 απόστασης 10 χιλιομέτρων που έγινε στον Δήμο Κάτω Νευροκοπίου Δράμας. Μάλιστα με χρόνο 59:39, βελτίωσε την περσινή του επίδοση κατά 6 λεπτά.

Στην ποδηλασία, την 5η θέση γενικής master κατέλαβε ο Γιάννης Κλόκας στο Πρωτάθλημα Κεντρικής Ελλάδας mountain bike που έγινε στα Τρίκαλα.

Η γιορτή του 7ου Ημιμαραθωνίου Βόλου και των εθελοντών, και η απόδοση του ποσού για την ενίσχυση της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων Ν. Μαγνησίας

Το επιστέγασμα των προσπαθειών από όλους και η επιβράβευση για τον εκπληκτικό αγώνα, θα γίνουν με τη γιορτή του 7ου Ημιμαραθωνίου Βόλου και των εθελοντών την Τετάρτη 26 Απριλίου ώρα 18.30 στο Αίθριον Day & Night (συγκρότημα Τσαλαπατα) το οποίο είναι ο χορηγός της εκδήλωσης. Σε αυτή θα αποδοθεί το ποσό των 1.500 ευρώ στη Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Ν. Μαγνησίας για την ενίσχυσή της, θα ανακοινωθεί η ημερομηνία του 8ου Ημιμαραθωνίου Βόλου 2024 και θα τιμηθούν οι εθελοντές, η Τροχαία, οι υποστηρικτές.