Σε Ελλάδα κι εξωτερικό οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Στους Ημιμαραθωνίους Αθήνας και Κατερίνης, στους Μαραθωνίους Βαρκελώνης, Ρώμης και Λεμεσού έτρεξαν οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Υπέροχη ήταν η Κυριακή 19 Μαρτίου για τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου, με τους αθλητές – μέλη του να τρέχουν σε 3 διεθνείς Μαραθωνίους σε Βαρκελώνη, Ρώμη, Λεμεσό, να πραγματοποιούν μεγάλες αποστολές στους Ημιμαραθωνίους Κατερίνης με λεωφορείο και Αθήνας διήμερη ή και τριήμερη, καθώς επίσης να διακρίνονται και σε άλλες διοργανώσεις σε Λάρισα και Πανόραμα Θεσσαλονίκης.

Στο Katerini Run ο ΣΔΥΒ κατέβηκε με λεωφορείο, όπως είχε κάνει και μια βδομάδα πριν στον Ημιμαραθώνιο Καλαμπάκα – Τρίκαλα. Ο αγώνας ήταν εξ αναβολής από τις 5 Μαρτίου μετά από όσα τραγικά έγιναν στα Τέμπη.

23 δρομείς του συλλόγου έτρεξαν στις αποστάσεις, εκ των οποίων οι 11 στον Ημιμαραθώνιο και οι 12 στα 5χλμ. Συνολικά τερμάτισαν 331 + 376 αθλητές. Δεύτερος στην κατηγορία αναδείχθηκε ο Απόστολος Σαλαμούρας με 1:25:41, και 4η στην κατηγορία η Ευαγγελία Παπαχρήστου με 2:05:51. Η Κρυσταλία Τατόλα έτρεξε τον πρώτο της Ημιμαραθώνιο συνοδευόμενη από τον Γιώργο Γκαβαρδίνα που τόσους δρομείς έχει βοηθήσει επί δεκαετίες στα πρώτα τους βήματα. Ο απολογισμός των συμμετοχών του ΣΔΥΒ στην Κατερίνη είναι ο εξής :

353 Δήμος Καπουρνιώτης 48:32

Για 11η χρονιά έγινε ο Ημιμαραθώνιος Αθήνας, μια διοργάνωση που διεξάγεται στα πρότυπα του Αυθεντικού Μαραθωνίου και προσελκύει χιλιάδες κόσμο από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Η Έκθεση στην Τεχνόπολη στο Γκάζι ήταν εξαιρετική, ενώ ακόμη πιο όμορφες ήταν οι εικόνες της Κυριακής με το κέντρο της Αθήνας εντελώς κλειστό και τους δρομείς να τρέχουν στο Σύνταγμα, την Αμαλίας, την Πανεπιστημίου, έξω από το Καλλιμάρμαρο, την Ομόνοια, από την Βουλή των Ελλήνων, και τόσους ακόμη δρόμους. 5.434 δρομείς τερμάτισαν τον Ημιμαραθώνιο και 6.984 τα 5χλμ. Ο Αλέξανδρος Λουλούδης με 1:43:11 και η Βάνα Σπύρου με 1:51:25 πέτυχαν τους γρηγορότερους χρόνους σε άνδρες και γυναίκες από τον ΣΔΥ Βόλου, ενώ ξεχωρίζει ο πρώτος Ημιμαραθώνιος από την Κωνσταντία Σπανού με 2:23:55. Αυτές είναι οι 12 συμμετοχές των μελών του συλλόγου, όλοι στον Ημιμαραθώνιο :

Κωνσταντία Σπανού 2:23:55

Νικήτρια στην κατηγορία και 4η στη γενική κατάταξη γυναικών αναδείχθηκε η Εύα Δαφνή στον 4ο Πελάσγιο Δρόμο Λάρισας 6.750 μέτρων, με χρόνο 34:23.

Στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης έγινε ο αγώνας Platanakia Ecological Routes με 3 παράλληλες διαδρομές, και με τον Αμβρόσιο Δημητριάδη να αναδεικνύεται νικητής της γενικής κατάταξης στον Natura 3.800m με 26:00. 4η στις γυναίκες και νικήτρια στην κατηγορία ήταν η Κατερίνα Καρακουλάκη με 5:04:28 στον Tour Route 31.500m. 23ος αναδείχθηκε στην ίδια απόσταση ήταν ο Γιάννης Φιλομούζης με 4:52:03 και 9η στις γυναίκες η Ελένη Φιλομούζη με 5:36:43. Στον Ecological Route 12.700m ο Κώστας Παπαγεωργίου πήρε την 38η θέση με 2:40:06, και ο Ντίνος Πεταλωτής την 42η με 2:54:09.

Σε 3 Μαραθωνίους στην Ευρώπη

Σπουδαίο αγώνα έκαναν στον Μαραθώνιο Ρώμης δύο δρομείς μέλη του ΣΔΥ Βόλου. Ο Γιώργος Δαφνής τερμάτισε σε 2 ώρες 49:15 εξασφαλίζοντας θέση στη λίστα των καλύτερων Ελλήνων μαραθωνοδρόμων 2023. Η Ευδοκία Μαρκά έτρεξε τον 2ο της Μαραθώνιο, και πέτυχε χρόνο 4 ώρες 23:36.

Τρεις δρομείς μέλη του ΣΔΥ Βόλου έτρεξαν στον Μαραθώνιο Βαρκελώνης, έναν από πολύ δημοφιλή αγώνα για τους δρομείς από όλο τον κόσμο. Ο Αντώνης Κόπανος τερμάτισε σε 3 ώρες 31:30. Ο Χαράλαμπος Στιβαχτής ακολούθησε με 4:00:27. Ο Χρήστος Αλεξανδρίδης σημείωσε χρόνο 4 ώρες 11:34.

Ο 15ος Μαραθώνιος Λεμεσού 2023 έγινε στην Κύπρο, και ο ΣΔΥΒ ήταν εκεί με την Αγγέλα Αντωνίου που έτρεξε στον Ημιμαραθώνιο σε χρόνο 2 ώρες 14:11.

Ο ΣΔΥ Βόλου θυμίζει στα μέλη του ότι στις 29 Μαρτίου λήγουν οι εγγραφές για τον 17ο Διεθνή Μαραθώνιο Δρόμο Θεσσαλονίκης «Μέγας Αλέξανδρος» που θα γίνει στις 30 Απριλίου. Ως τις 29 Μαρτίου τα μέλη μπορούν να γράφονται με τους γνωστούς τρόπους, ή τηλεφωνικά στον Κ. Παλάντζα 6993953012.

Εγγραφές ως την Τρίτη 28 Μαρτίου για τον 7ο Ημιμαραθώνιο Βόλου

Oι εγγραφές για τον 7ο Ημιμαραθώνιο Βόλου ολοκληρώνονται την Τρίτη 28 Μαρτίου στις 12:00 το μεσημέρι. Ως τότε οι δρομείς μπορούν να γράφονται στο λινκ https://bit.ly/voloshalf2023. Εναλλακτικά όσοι μένουν ή βρίσκονται στον Βόλο, μπορούν να κάνουν την πληρωμή στο κατάστημα Aspirina Δημητριάδος 160 με Γκλαβάνη στον Βόλο.

Ο 7ος Ημιμαραθώνιος Βόλου θα γίνει την Κυριακή 2 Απριλίου, και οι αποστάσεις που περιλαμβάνει η διοργάνωση, είναι οι εξής :

7ος Ημιμαραθώνιος Βόλου 2023 (21,1km) σε πιστοποιημένη - επίσημα μετρημένη διαδρομή από τη WA/ AIMS / ώρα έναρξης 09.30

28ο I Love Volos Run (5km) σε πιστοποιημένη - επίσημα μετρημένη διαδρομή από τη WA/ AIMS / ώρα έναρξης 09.45

Οι διαδρομές εκτός από την παραλία και τις Αλυκές, όπως καθιερώθηκε από πέρυσι περνάνε και από τις κεντρικές οδούς της πόλης Δημητριάδος, Ιάσονος, Λαμπράκη, κάτι πρωτόγνωρο για αγώνα στον Βόλο.

Village Cinemas Fun Run. Παιδικός Αγώνας (500m) / ώρα έναρξης 12.15. Οι εγγραφές του Village Cinemas Fun Run θα γίνουν επιτόπου την ημέρα του αγώνα.

Η Οργανωτική Επιτροπή του 7ου Ημιμαραθωνίου Βόλου ανακοινώνει ότι όπως καθιέρωσε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου από τη διοργάνωση του 2019, ο αγώνας θα έχει φιλανθρωπική χροιά. Για το 2023, μέρος από τις συμμετοχές του αγώνα θα διατεθεί για την ενίσχυση με υλικοτεχνικό εξοπλισμό, της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων Ν. Μαγνησίας, που κάθε χρόνο συμβάλει τα μέγιστα στην υποστήριξη του Ημιμαραθωνίου Βόλου. Στον αγώνα του 2022, η αντίστοιχη προσφορά έγινε προς το Ορφανοτροφείο Βόλου.

Ο αγώνας γίνεται από τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου μαζί με την Διεύθυνση Αθλητισμού του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ Δήμου Βόλου, την Περιφέρεια Θεσσαλίας, υπό την αιγίδα της ΕΟΣΛΜΑ-Υ, της Ιεράς Μητρόπολης Δημητριάδος & Αλμυρού, και του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Εθελοντές 7ου Ημιμαραθωνίου Βόλου

Συνάντηση εθελοντών θα γίνει στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας Βόλου (Επτά Πλατανίων 16) τη Δευτέρα 27 Μαρτίου ώρα 18.00, στην αίθουσα συνεδριάσεων.

Η τελική συνάντηση εθελοντών θα γίνει την Τετάρτη 29 Μαρτίου ώρα 18.00, σε μέρος που θα ανακοινωθεί.

Το Σαββατοκύριακο του αγώνα θα δοθεί στους εθελοντές το πακέτο τους, που περιλαμβάνει το τεχνικό t-shirt εθελοντή, καπέλο, και τσαντάκι με νερό και προϊόντα των χορηγών.