Σε Βελεστίνο, Ελλάδα κι εξωτερικό ο ΣΔΥ Βόλου

Aναλυτικά, η ενημέρωση

Ήταν τόσο πολλές οι συμμετοχές και οι διακρίσεις των μελών του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου το Σαββατοκύριακο 15 - 16 Οκτωβρίου σε μεγάλες και διεθνείς διοργανώσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, που δεν ξέρει κάποιος από ποια να πρωτοξεκινήσει για να τις αναφέρει. Η Ανθούλα Γιακά έγινε η 3η δρομέας μέλος του συλλόγου, μετά από τη Βάνα Σπύρου και τη Μαρία Διαμαντοπούλου, που εντάχθηκε στη λίστα των καλύτερων Ελληνίδων μαραθωνοδρόμων 2022, καθώς με εξαιρετική προσπάθεια, τερμάτισε τον Μαραθώνιο του Άμστερνταμ σε ατομικό ρεκόρ 3 ώρες 55:21. Η συμμετοχή των δρομέων του ΣΔΥ Βόλου στην Ολλανδία ήταν πενταπλή. Ο Αλέξανδρος Ακρίβος τερμάτισε τα 42.195 μέτρα σε 4:11:54, ενώ ο Βασίλης Μπάρδας σε 4 ώρες 25:52. Ο Χρήστος Γκουβάνης έτρεξε στον Ημιμαραθώνιο σε 1 ώρα 37:57, ενώ η Αγγέλα Χατζησταματίου τα 8χλμ σε 43:07.

68 από τους 99 ultra trail runners που έτρεξαν τον ROUT Rodopi Ultra Trail 174 χιλιομέτρων με 9.143 μέτρα υψομετρική, έφτασαν στον τερματισμό του τόσο δύσκολου αυτού ορεινού αγώνα της Ροδόπης. Οι δρομείς μέλη του ΣΔΥΒ πέτυχαν το 3 στα 3 τερματίζοντας στο Δασικό Χωριό Ερύμανθου Ξάνθης. Ο Νίκος Σιδηρόπουλος κατέλαβε τη 17η θέση με χρόνο 33 ώρες 59:40. Είναι ο 5ος του τερματισμός στον αγώνα, στον οποίο μάλιστα το 2014 είχε τερματίσει στη 2η θέση, και το 2013 στην 3η. Την Κυριακή στις απονομές ο Νίκος Σιδηρόπουλος έλαβε το σήμα του πεντάστερου που δίνεται σε όσους έχουν συμπληρώσει στη διοργάνωση ισάριθμους τερματισμούς. Για 4η φορά ο Αντώνης Νικολόπουλος τερμάτισε τον αγώνα, με χρόνο 35 ώρες 23:40, στην 24η θέση. Ο Θανάσης Αλεξίου αντιμετωπίζοντας τα προβλήματα ενοχλήσεων που προέκυψαν στη διαδρομή, με υπερπροσπάθεια κατάφερε να ολοκληρώσει για 2η φορά τον αγώνα, στην 33η θέση με χρόνο 38:19:07.

10ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης

Με τον 10ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης γιόρτασε η συμπρωτεύουσα το βράδυ του Σαββάτου. Μόνο όσοι έτρεξαν στους άδειους από αυτοκίνητα και γεμάτους από θεατές δρόμους της Λεωφόρου Νίκης, της Τσιμισκή, και στις άλλες κεντρικές οδούς, μπορούν να περιγράψουν όσα βίωσαν. Αυτοί είναι χιλιάδες, καθώς 2.042 αθλητές τερμάτισαν τη μεγάλη απόσταση, 1.134 τα 10χλμ, 5.180 τα 5 χιλιόμετρα. Μία ημέρα μετά, το μεσημέρι της Κυριακής, ακολούθησε το «Μίλι της Ελπίδας» : ο Δρόμος του ενός Μιλίου, που έγινε στην παραλία στη Λεωφόρο Νίκης για φιλανθρωπικό σκοπό. Η συμμετοχή στον αγώνα, συνέβαλε στην προμήθεια του συστήματος τομοσύνθεσης του ψηφιακού μαστογράφου του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ. Έτσι το σύνολο των εσόδων από το ποσό συμμετοχής κάθε δρομέα 10 ευρώ, διατέθηκε για αυτό το σκοπό. Πριν την εκκίνηση τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Αλέξανδρου Νικολαΐδη, ενώ ακολούθησε ένα μεγάλο χειροκρότημα.

Οι δρομείς του ΣΔΥΒ πραγματοποίησαν διήμερη εκδρομή στη Θεσσαλονίκη. 21 αθλητές του συλλόγου έτρεξαν τον Ημιμαραθώνιο, 10 τα 10χλμ, 5 τα 5χλμ, ενώ στο Μίλι της Ελπίδας που επίσης μετείχε ο ΣΔΥΒ δεν εκδόθηκαν αποτελέσματα λόγω του φιλανθρωπικού χαρακτήρα. Σε μια όμορφη στιγμή οι Μίλτος Καραπιπέρης, Κώστας Σκοτίδης έτρεξαν και τερμάτισαν μαζί τον Ημιμαραθώνιο έχοντας τον γρηγορότερο χρόνο από τον σύλλογο, 1:24:37. Η Δήμητρα Πουλούλη με 1:40:41 κατέλαβε την 3η θέση στην ηλικιακή κατηγορία. Τον καλύτερο χρόνο στα 10χλμ πέτυχε ο Χρήστος Βαλιάντζας και ακολούθησε ο Τάσος Τζίντζιος, ενώ στα 5χλμ τον καλύτερο χρόνο πέτυχε ο Γιώργος Μπατζιώρας και ακολούθησε ο Γιάννης Αντωνίου.

21ος Ρήγειος Δρόμος

Ο 21ος Ρήγειος Δρόμος έγινε το πρωί της Κυριακής στο Βελεστίνο, και ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου ήταν εκεί για ισάριθμη φορά με την πολυπληθέστερη ομάδα. 26 δρομείς του έτρεξαν τα 10 χιλιόμετρα, 9 τα 5χλμ, ενώ στις παιδικές διαδρομές μετείχαν τα παιδιά αθλητών του συλλόγου. Η μεγαλύτερη διάκριση ήρθε από την Εύη Μυλωνά που πήρε τη 2η θέση στο 10αρι, ενώ στην ίδια απόσταση στις κατηγορίες πρώτοι ήταν οι Πέτρος Γεωργούλας, Χρήστος Βαλιάντζας (μισή μέρα μετά τον αγώνα του στα 10χλμ Θεσσαλονίκης), Δημήτρης Οικονόμου, Κωνσταντία Σκορδά, δεύτεροι οι Στέφανος Μουρογιάννης, Ηλίας Πατσαρούχας, Κατερίνα Putz, Θεοδοσία Αποστολοπούλου, Τζώρτζια Ιωάννου, τρίτοι οι Νίκος Μόσιος, Απόστολος Κουβλάκης, Μιχάλης Άκερμαν, Βούλα Μακεδόνα. Στα 5 χιλιόμετρα την 4η θέση πήρε ο Γιάννης Κλόκας που μετά τη λήξη της σεζόν στο ποδήλατο, επέστρεψε στο τρέξιμο. 6ος ήταν ο Απόστολος Κουτσουμπές.

Τις πολύτιμες υπηρεσίες της προσέφερε και σε αυτό τον αγώνα η Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Ν. Μαγνησίας.

Σε ακόμη 4 αγώνες

Εντυπωσιακός και με πλήθος συμμετοχών ήταν ο Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Πάτρας Φάνης Τσιμιγκάτος 2022 που έγινε το βράδυ του Σαββάτου 15 Οκτωβρίου. Εντυπωσιακή ήταν και η εμφάνιση της Βάνας Σπύρου που πήρε τη 2η θέση στην κατηγορία της και τη 16η θέση στις γυναίκες με χρόνο 1 ώρα 40:41. Χαρακτηριστικό του βεληνεκούς του αγώνα, η συμμετοχή Κενυατών δρομέων που κατέλαβαν τις 2 πρώτες θέσεις στους άνδρες και τις 2 πρώτες θέσεις στις γυναίκες.

Ημέρα των βραδινών αγώνων στο Σάββατο και στην Αθήνα. Ο Γιώργος Δαφνής κατέλαβε την 3η θέση στη γενική κατάταξη στα 2,5 χιλιόμετρα του 6ου Kallithea Night Run, με χρόνο 10:27, και την πραγματική απόσταση του αγώνα να πλησιάζει τα 3 χιλιόμετρα.

Την Κυριακή, στα Αρβανίτεια 2022 στη Μεταμόρφωση Αττικής ο Βασίλης Τιμπλαλέξης πήρε τη 2η θέση στα 5 χιλιόμετρα με 18:22.

Το Ladies Run 2022, ο ξεχωριστός και μοναδικός αγώνας της Ελλάδας που γίνεται μόνο με γυναίκες δρομείς, πραγματοποιήθηκε στον Αστέρα Βουλιαγμένης και ήταν επετειακός, καθώς έφτασε τις 10 διοργανώσεις. Μετείχαν 722 αθλήτριες, και η Σταυρούλα Μορφογιάννη έδωσε για μία ακόμη φορά τον παρόν παίρνοντας την 33η θέση με 26:09 (5 χιλιόμετρα).

Οι ομαδικές προπονήσεις των μελών του ΣΔΥΒ γίνονται κάθε Δευτέρα στις 18.30 με συνάντηση έξω από την εκκλησία "Τρύπα" στις Πλάκες με ελεύθερη συμμετοχή. Οι συναντήσεις για εγγραφές και για κάθε άλλο θέμα του συλλόγου, γίνονται κάθε Τετάρτη στο στάδιο ΕΑΚ Βόλου ώρα 20.00 - 21.00. Για κάθε θέμα τα μέλη του συλλόγου, όπως και όποιος θέλει να γίνει μέλος του ΣΔΥ Βόλου, μπορεί να επικοινωνεί στη σελίδα του συλλόγου, στα μέλη του ΔΣ, και στον Κ. Παλάντζα τηλ 6993953012.