ΒΕΛΕΣΤΙΝΟ καιρός

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Επιστροφή με μετάλλια για τους Βολιώτες κωπηλάτες

Οι αθλητές του ΝΟΒΑ, που συμμετείχαν στο Βαλκανικό πρωτάθλημα

Εχοντας στη σύνθεσή της 10 Βολιώτες αθλητές η Εθνική ομάδα κωπηλασίας έδωσε βροντερό "παρών" στο Βαλκανικό πρωτάθλημα, που ξεκίνησε το Σάββατο 10/9 και ολοκληρώθηκε χθες Κυριακή στο Βίσεγκραντ της Βοσνίας Ερζεγοβίνης.

Κατακτώντας συνολικά 15 μετάλλια (6 ασημένια, 9 χάλκινα) η Εθνική μας ομάδα κατέλαβε την 4η θέση στον πίνακα μεταλλίων πίσω από τη Ρουμανία (9-3-3), την Τουρκία (8-5-3) και τη Σερβία (4-5-2), αλλά στη βαθμολογία πήρε την 3η θέση με 49 βαθμούς μαζί με τη Σερβία, ενώ πρώτη ήταν η Τουρκία με 74β. και 2η η Ρουμανία με 72.

Από βολιώτικης πλευράς συμμετείχαν 10 αθλητές.

Συγκεκριμένα από τον ΟΕΑ/ΝΑΒ αγωνίστηκαν οι: Παναγιώτης Αδάμ, Αγγελος Καμήτας, Αναστάσιος Μαρούσος και Κων/νος Μελαχροινάκης, ενώ από τον ΝΟΒΑ συμμετείχαν οι Σωτηρία Μιχαηλίδη, Σοφία Γκέκα, Αθανάσιος Μπάρδας, Ιορδάνης Κωνσταντινίδης, Γιώργος Καρρόπουλος και Βασίλης Κουτσελίνης. Οι αθλητές αγωνίστηκαν υπό τις οδηγίες του Βολιώτη προπονητή Γιώργου Φώτου.

Η πρώτη μέρα

Επτά μετάλλια στους δέκα τελικούς που πήραν μέρος κατέκτησαν τα ελληνικά πληρώματα κατά την 1η μέρα του Βαλκανικού πρωταθλήματος.

Κάτω από αντίξοες συνθήκες και με αρκετή βροχή οι Ελληνες κωπηλάτες κέρδισαν 3 ασημένια και 4 χάλκινα μετάλλια, ενώ πολύ κοντά στο βάθρο έφτασαν ακόμα τρία πληρώματα που πήραν μέρος σε τελικούς, αλλά τερμάτισαν στην 4η θέση και τα τρία.

Δίκωπος άνευ (Ε): Κωστούλας, Κούτρας

Οκτάκωπος (Π): Μελαχροινάκης, Μαρούσος, Κωνσταντινίδης, Καρρόπουλος, Κουτσελίνης, Μπάρδας, Γαλάνης, Δάσκαλος, Μπίζιος

4ες θέσεις

Σκιφ (Κ): Ντάρα

Διπλό σκιφ (Ε): Χολόπουλος, Αδάμ

Τετράκωπος άνευ (Ε): Λάππας, Δημητρίου, Φοροζίδης, Καμήτας

Η δεύτερη μέρα

Οκτώ ακόμη μετάλλια εκ των οποίων τρία ασημένια και πέντε χάλκινα κατέκτησε η Εθνική μας ομάδα κατά τη χθεσινή 2η και τελευταία μέρα του Βαλκανικού πρωταθλήματος.