Με τιμητικό αφιέρωμα στον Δ. Καραμπερόπουλο η 1η μέρα Συνεδρίου Θεσσαλών Καραγκούνηδων
Ξεκίνησαν χθες Πέμπτη (8/9) στο Πνευματικό Κέντρο Βελεστίνου οι εργασίες του 7ου Διεθνούς Εθνολογικού Συνεδρίου Θεσσαλών Καραγκούνηδων
![Με τιμητικό αφιέρωμα στον Δ. Καραμπερόπουλο η 1η μέρα Συνεδρίου Θεσσαλών Καραγκούνηδων](data/articles/1662730552760824900.jpg)
Όπως αναφέρει η Αμφικτιονία Θεσσαλών Καραγκούνηδων, μετά τους χαιρετισμούς των επισήμων, η 1η συνεδρία έφερε στο βήμα του Πνευματικού Κέντρου Βελεστίνου τους πρώτους ομιλητές: τον αν. καθηγητή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και πρόεδρο του συνεδρίου Αντώνη Σμυρναίο, τον δικηγόρο Θεσσαλονίκης (με καταγωγή από την Καρδίτσα) Βασίλη Νίκου, την φιλόλογο - εκπαιδευτικό Χριστίνα Βαμβούρη και την διδάκτορα Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορία του ΑΠΘ Γεωργία Βλαχοδήμου.
Η βραδιά έκλεισε με το τιμητικό αφιέρωμα στον Δημήτρη Καραμπερόπουλο πρόεδρο της Επιστημονικής Εταιρείας Μελετών Φερών - Βελεστίνου - Ρήγα.
![](/data/images/69ce1338ed201c64a98d9b9bfd1e1878.jpg)
![](/data/images/d65779025d8bfd9866d74f5ea8ed13ed.jpg)